úterý, 8. březen 2005

Brněnský triumf Magdaleny Kožené

Napsal(a) 

Beznadějně vyprodaný Besední dům v Brně přivítal 8. ledna s nadšením svou rodačku světového renomé mezzosopranistku Magdalenu Koženou , jež přiletěla z newyorské MET, kde se rozloučila s hostováním v roli Varvary v opeře Káťa Kabanová Leoše Janáčka. Na Novoročním koncertě, kde nechyběl její partner Sir Simon Rattle, šéfdirigent Berlínských filharmoniků, nabídla pěvkyně velice náročný písňový recitál (Schulhoff, V. Novák, Mahler, Debussy, Ravel a Musorgskij). Dva měsíce před narozením potomka jej přednesla s překvapivě stupňující energií a projevem stále vyzařující radost a dojetí.

Kožená spolupracovala po celý večer s klavíristou Karlem Košárkem . Jejich souhra byla dialogem vzájemně se vnímajícím v nejjemnějších odstínech hudby i výrazu a to především ve skladbách, které znamenaly večerní vrcholy: staroněmecké lidové písně Mahlera Chlapcův kouzelný roh , Kadiš ze Dvou hebrejských písní Ravela a závěrečných sedm písní Dětské světničky Musorgského. Pěvkyně nejen že neobyčejně tvárně a živě vystihuje spojení textu s hudbou, disponuje sametovým hlasem a čistou výslovností vícero jazyků, ale odvážně se pouští do poloh komických, které jsou pro ni cestou smělého hledání. Na závěr byli oba interpreti zahrnuti ovacemi stojícího publika. Část výtěžku koncertu byla věnována na pomoc postiženým při zemětřesení v Asii.

Po skončení proběhla ve foyeru více než půlhodinová autogramiáda a veřejný křest nového sólového CD Lamento se souborem Musica Antiqua Köln: "Na rozdíl od mých ostatních nahrávek mi byla účast na tomto CD dirigentem Reinhardem Goebelem nabídnuta. A protože mám Bacha moc ráda a Musica Antiqua je výborný ansámbl, jeho nabídku jsem přijala. Poté jsme celkovou dramaturgii už jen trošku dopilovali. Jedná se v podstatě o pokračování dvou předešlých kompaktních disků, které už v minulosti Deutsche Grammophon vydalo," řekla HARMONII Kožená. Po lednovém evropském turné s prezentací čerstvé nahrávky plánuje návrat na pódium v souvislosti s její účastí na festivalu 13 měst Concentus Moraviae už 29. června v Kroměříži, kde představí s německými kolegy hudbu rodiny Bachů. V září tohoto roku bude nahrávat skladby Maurice Ravela s dirigentem Claudiem Abbadem a Mládežnickým orchestrem Gustava Mahlera a v říjnu ji čeká hostování v New Yorku v Mozartově opeře Cosi fan tutte .

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.