pondělí, 22. prosinec 2014

Brněnské zastavení Kronos Quartetu

Napsal(a) 

Kronos Quartet Kronos Quartet

V multifunkčním kulturním prostoru Sono music club se konal 22. listopadu 2014 v rámci 4. mezinárodního divadelního a hudebního festivalu Janáček Brno koncert renomovaného  amerického tělesa Kronos Quartet. Soubor ze San Franciska ve složení houslistů David Harrington a John Sherba, violista Hank Dutt a violoncellistka Sunny Yang představil v koncertním sále program sestavený ze svého standardního repertoáru, s nímž se vydává často na zahraniční turné. Svou historicky první návštěvu Brna zahrnuli do plánů po vystoupeních v Bruselu a Istanbulu. Z bohatého výběru skladeb, jež uvádějí živě a řadu z nich nahráli na kompaktní disky,  vybrali pro hlavní program komorní díla, která složili Terry Riley, Geeshie Wiley, Sergej Rachmaninov, John Oswald, Aleksandra Vrebalov a Steve Reich. Pro obohacení uvedli dokonce i dva tradicionály.   

Večer gradoval hudebně, zvukově a vizuálně. Efektní provedení tradicionálu A Thousand Thoughts/ Tisíc myšlenek vycházející ze skandinávské lidové písně decentně přešlo v mistrovsky kultivované  provedení skladby Different Trains/ Různé vlaky, jejímž autorem je americký skladatel Steve Reich, proslulý americký představitel minimalistické hudby, který za kompozici obdržel brzy po jejím vzniku cenu Grammy. V kombinaci s vizuálně střídmou světelnou složkou Briana Scotta a zvukovým imaginativním podkladem Briana Mohra zahráli skladbu na vysoké interpretační úrovni.

Ve srovnání s prestižním britským souborem Arditti Quartet, který podobně jak Kronos Quartet prezentuje především soudobou hudbu 20. století, zůstává první hostování amerického tělesa v jihomoravské metropoli ve stínu Britů...  Když Arditti Quartet vystoupil na podzim roku 1999 v brněnské Vaňkovce, předvedl skvělé interpretace skladeb s výtečným a oslnivým přirozeným zvukem. Kronos Quartet bohužel upřednostnil příliš silné nazvučení, které nebylo tak efektivní. 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.