pondělí, 31. leden 2005

Braniboři v Čechách, Brno

Napsal(a) 

V koprodukci s Mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl a Janáčkovou operou Národního divadla v Brně se 17. 6. zrodila premiéra plenérové verze opery Braniboři v Čechách Bedřicha Smetany. Z rodného skladatelova města byla inscenace přesunuta na půdu Janáčkovy opery a po dvaceti letech stanula opět na repertoáru souboru v Brně. Hudebně ji nastudoval Jaroslav Kyzlink, premiéru 15. 10. dirigoval Kyzlinkův asistent Jakub Klecker.

Režie ryze české opery na námět z doby obsazení Čech Ottou Braniborským po smrti Přemysla Otakara II. z pera libretisty Karla Sabiny se ujal ředitel bratislavské opery Slovenského národního divadla Marián Chudovský . Inscenátoři vsadili na jednoduchost vyjadřovacích prostředků, scénograf Otta Šujan do centra jeviště umístil přes sebe tři šikmé plochy, do zadního plánu zakomponoval svislý obdélníkový pruh měnících se světelných projekcí. Kostýmy Zdeňka Šánského apelovaly jak na středověkou dobu, tak na aktualizaci inspirovanou současnou historií (například maskáče, plexisklové obranné štíty aj.). Z provaziště se apelativně vznášel tmavý monstrózní znak českého lva. Dominantní rekvizitou v rukou každého ze sboristů se stala židle mezinárodně proslulé značky Thonet. Nejsvětlejším místem večera se stal druhý výstup sboru v čele s Kmetem basisty Richarda Nováka , pěvecky i herecky nejvýraznějším umělcem inscenace. O dvě třídy za ním stáli tentokrát pěvci Daniela Straková-Šedrlová v roli Ludiše, Jiří Sulženko Wolframa Olbramoviče, Jíra Alojze Haranta , v roli divácky přitažlivé ztvárnění podal Richard Samek v roli Junoše. Smetanova operní prvotina, realizačně i hudebně svízelná, se ukázala být nepříliš snadnou záležitostí i pro mladého dirigenta, kterého kariéra ještě čeká. Inscenace nedisponuje konkurenčními světovými parametry, sbor pod vedením Josefa Pančíka ovšem místy dosahuje špičkových kvalit, zejména pečlivě se jeví být propracovaná dynamika celku. Premiéra se po realizační stránce stala záslužnou. Janáčkova opera plánuje uvést všechny Smetanovy opery, podobný cíl si vytklo Národní divadlo Praha před pár lety s Janáčkovou operní tvorbou. Od záměru se v Praze po změně ve vedení divadla ustoupilo, v Brně se další Smetanova opera v této sezoně nechystá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.