čtvrtek, 23. říjen 2008

Berlínští filharmonikové jsou skvělí i ve čtyřech

Napsal(a) 

Další skvělý komorní ansámbl jsme slyšeli v Praze díky Koncertnímu jednatelství orchestru FOK. Smyčcové kvarteto, jehož primáriem je Daniel Stabraa , koncertní mistr Berlínských filharmoniků, dále vedoucí skupiny druhých houslí, skupiny viol a jeden z violoncellistů, zahrálo v kostele Šimona a Judy 14. října naprosto strhujícím způsobem. Vrcholného provedení se dostalo zejména Smyčcovému kvartetu č. 1 E. Shulhoffa. Ten provedli virtuózně, vášnivě a v neuvěřitelně bohaté škále barevných odstínů. Úvodní Beethovenův Kvartet op. 18 č. 6 podaný čistě a stylově zněl v jejich podání jako malá násobilka. Kvarteto při hře působí ukázněným a konzervativním dojmem, v tom se velmi liší od mladých souborů s bezprostřednějším projevem. Ale "uvnitř" je všechno, jejich hudební projev je pozoruhodným spojením vášnivosti a smyslu pro přesnost.

Český klavírista žijící v Německu Pavel Kašpar po pauze zahrál s Philharmonia Quartett Berlin slavný Dvořákův Klavírní kvartet op. 81 A dur . Pěkný úhoz, uvolněný a muzikální přednes klavírního partu dobře doplňoval velmi sevřené a emotivní pojetí smyčcového kvarteta. Vedle charakteristických melodií měla každá věta přesně rozvrženou stavbu a gradaci. Byli jsme svědky toho, že Berlínská filharmonie je nejen souborem virtuózů, ale že jejich smyčce mají charakteristickou sílu, homogenitu a zvuk i v takto komorním obsazení.

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.