pondělí, 20. červen 2005

Bel canto Dalibora Jenise

Napsal(a) 

Bel canto Dalibora Jenise Bel canto Dalibora Jenise
Mimořádný koncert FOK 23. 2. měl být svátkem. Ve Smetanově síni pražského Obecního domu byl hostem slovenský barytonista Dalibor Jenis , jenž objíždí s úspěchem renomovaná evropská divadla. Průběh byl však takový, že po šoku z hodně poloprázdného sálu se odehrála hodně rozpačitá první polovina recitálu a pak naštěstí už šla křivka vzhůru.

Opět jsem byl svědkem dalšího pokusu o prezentaci Dvořákových Biblických písní s klavírem. Truchlivě prázdný sál, nejistota v intonaci, rytmická tvořivost nerespektující autograf byly průvodními znaky převážné části cyklu. (V písni Bože! Bože! Píseň novou Jenis dokonce rytmicky zcela vypadl, čímž zmátl i pianistu Ronalda Schneidera , jenž nedosáhl úrovně jeho pražskojarních kolegů.) Je zřejmé, že u tohoto cyklu nestačí mít krásný volumen. Ve třech Čajkovského romancích jako by přišel na pódium jiný člověk - jistý, pečlivý v detailech, znalý obsahu textu. Bylo to krásné, i když úrovně vzorové pražské prezentace Dmitrije Hvorostovského nedosáhl. Zato Rossiniho a Tostiho canzony podal Jenis s tak neodolatelným šarmem a hlasovým belcantovým kouzlem, že předčil někdejší pražské kreace Carrerase a Pavarottiho. Nakonec (i díky přídavkům) bylo hostování Dalibora Jenise v Praze v podstatě úspěchem.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.