pondělí, 20. červen 2005

Bel canto Dalibora Jenise

Napsal(a) 

Bel canto Dalibora Jenise Bel canto Dalibora Jenise
Mimořádný koncert FOK 23. 2. měl být svátkem. Ve Smetanově síni pražského Obecního domu byl hostem slovenský barytonista Dalibor Jenis , jenž objíždí s úspěchem renomovaná evropská divadla. Průběh byl však takový, že po šoku z hodně poloprázdného sálu se odehrála hodně rozpačitá první polovina recitálu a pak naštěstí už šla křivka vzhůru.

Opět jsem byl svědkem dalšího pokusu o prezentaci Dvořákových Biblických písní s klavírem. Truchlivě prázdný sál, nejistota v intonaci, rytmická tvořivost nerespektující autograf byly průvodními znaky převážné části cyklu. (V písni Bože! Bože! Píseň novou Jenis dokonce rytmicky zcela vypadl, čímž zmátl i pianistu Ronalda Schneidera , jenž nedosáhl úrovně jeho pražskojarních kolegů.) Je zřejmé, že u tohoto cyklu nestačí mít krásný volumen. Ve třech Čajkovského romancích jako by přišel na pódium jiný člověk - jistý, pečlivý v detailech, znalý obsahu textu. Bylo to krásné, i když úrovně vzorové pražské prezentace Dmitrije Hvorostovského nedosáhl. Zato Rossiniho a Tostiho canzony podal Jenis s tak neodolatelným šarmem a hlasovým belcantovým kouzlem, že předčil někdejší pražské kreace Carrerase a Pavarottiho. Nakonec (i díky přídavkům) bylo hostování Dalibora Jenise v Praze v podstatě úspěchem.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.