pondělí, 29. listopad 2004

Amplifikovaní klasici

Napsal(a) 

Vstup do jubilejní 70. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se 7. 9. odehrál stejně jako vloni na Staroměstském náměstí. Příjemně teplý večer doznívajícího léta, dobře naladění diváci uvnitř i vně zátarasů, špičkový dirigent a geniální hudba klasiků měly být dobrým předpokladem pro úspěšný večer. Orchestr se po letní pauze hodně snažil dostat do své obvyklé formy, jíž má během sezony, a v podstatě se mu to dařilo jak v Sukově Pohádce op. 16 , tak v Janáčkově Sinfoniettě . Rita Čepurčenko zahrála moc pěkně houslové sólo v Sukovi a dechy se zhostily fanfár v Janáčkovi na přijatelné úrovni. Jiří Bělohlávek pak vtiskl oběma dílům zvláště v tektonice pečeť své silné osobnosti. Bohužel vše pokazil přenos zvuku přes mikrofony a reprobedny. Pominul bych nesrovnalosti v souhře orchestru, nemohu však prominout, že díky špatnému sejmutí a reprodukci zvuku došlo k tak velkému zkreslení. Reprobedny by snad unesly koncert Superstar, kde o věrnost zvuku moc nejde, ale pro symfonický koncert to bylo zoufale trapné. Myslím, že orchestr a pořadatel má důvod k přemýšlení o technické přípravě open air koncertu. Takto se Staroměstským náměstím linul zvuk, jenž mi připomněl gramofonovou historii 60. let.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.