pondělí, 29. listopad 2004

Amplifikovaní klasici

Napsal(a) 

Vstup do jubilejní 70. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se 7. 9. odehrál stejně jako vloni na Staroměstském náměstí. Příjemně teplý večer doznívajícího léta, dobře naladění diváci uvnitř i vně zátarasů, špičkový dirigent a geniální hudba klasiků měly být dobrým předpokladem pro úspěšný večer. Orchestr se po letní pauze hodně snažil dostat do své obvyklé formy, jíž má během sezony, a v podstatě se mu to dařilo jak v Sukově Pohádce op. 16 , tak v Janáčkově Sinfoniettě . Rita Čepurčenko zahrála moc pěkně houslové sólo v Sukovi a dechy se zhostily fanfár v Janáčkovi na přijatelné úrovni. Jiří Bělohlávek pak vtiskl oběma dílům zvláště v tektonice pečeť své silné osobnosti. Bohužel vše pokazil přenos zvuku přes mikrofony a reprobedny. Pominul bych nesrovnalosti v souhře orchestru, nemohu však prominout, že díky špatnému sejmutí a reprodukci zvuku došlo k tak velkému zkreslení. Reprobedny by snad unesly koncert Superstar, kde o věrnost zvuku moc nejde, ale pro symfonický koncert to bylo zoufale trapné. Myslím, že orchestr a pořadatel má důvod k přemýšlení o technické přípravě open air koncertu. Takto se Staroměstským náměstím linul zvuk, jenž mi připomněl gramofonovou historii 60. let.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.