úterý, 2. červen 2015

Žáci ze ZUŠek se sjedou do Prahy hrát s Českou filharmonií

Napsal(a) 

Žáci ZUŠek na loňském Open air koncertě ČF, foto ČF Žáci ZUŠek na loňském Open air koncertě ČFfoto: ČF

Koncert žáků Základních uměleckých škol z celé republiky se členy České filharmonie oslaví Den hudby 21. června od 19:30 v Rudolfinu.

Česká filharmonie vymyslela ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol ČR projekt, který podporuje talentované mladé hudebníky ze ZUŠek z celé České republiky. „Je to úžasná příležitost, jak děti motivovat je na jejich cestě k hudbě, ať už se z nich stanou hudební profesionálové anebo budou milovníky hudby a nadšenci,“ uvádí Petr Kadlec, vedoucí edukačního oddělení České filharmonie. Poprvé se děti takto sjely už minulý rok. Loni společný orchestr vystoupil v rámci Open-Air koncertu České filharmonie.

Letos přijede do Prahy – a na projekt se už od podzimu 2014 – připravuje 85 žáků ZUŠ z pěti krajů celé České republiky: zúčastní se zástupci Královéhradeckého, Plzeňského, Zlínského a Ostravského kraje a děti z Prahy.

Snažení všech vyvrcholí ve Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Jiřího Bělohlávka (pod jeho vedením orchestr provede Symfonii č. 8 G dur Antonína Dvořáka) a Ladislava Ciglera (ten bude dirigovat Smetanovu symfonickou báseň Šárka z cyklu Má vlast). Koncert v přímém přenosu vysílá Český rozhlas Vltava.

Žáci ZUŠek během přípravy na loňský Open air koncert ČF, foto ČF Žáci ZUŠek během přípravy na loňský Open air koncert ČFfoto: ČF

Stavíme orchestr od základů jako dům

Takový projekt vyžaduje samozřejmě intenzivní a systematickou přípravu: „ Pedagogové na ZUŠkách připravují děti individuálně,“ vysvětluje Petr Kadlec. „Pak se všechny zúčastněné děti sjedou na takzvané „zemské zkoušky“ v jednotlivých místech Česka, kde s dětmi pracuje jeden z dirigentů projektu – vynikající metodik a šéf Filharmonie mladých Praha Ladislav Cigler.“

V závěru projektu přijedou děti z různých míst České republiky do Prahy a zasednou v orchestru po boku filharmoniků – kteří s nimi pracují, radí jim, předávají zkušenosti, jsou vzory v tom, jak přistupovat ke hře v orchestru. „A samozřejmě je tu – v neposlední řadě – vliv toho, že do finále celého projektu vstupuje šéfdirigent Jiří Bělohlávek,“ vysvětluje Petr Kadlec.

„Ohlasy máme velmi dobré,“ říká Petr Kadlec. „Pro žáky ze ZUŠ je v projektu mnoho motivace i inspirace – a totéž říkají i jejich pedagogové ze základních uměleckých škol. Teď máme čerstvý ohlas shodou okolností ze Zlína, že tamní žáci byli po „zemské zkoušce“ v Ostravě 16. května tak nadšení ze zkoušení s Ladislavem Ciglerem, že uvažují o tom, že by šli na konzervatoř…“

Info ke koncertu na www.ceskafilharmonie.cz/koncerty.

 

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.