pondělí, 12. říjen 2015

Večer laskavého slova

Napsal(a) 

Věra Lejsková Věra Lejsková
V jesenické Kapli se dne 14. 9. 2015 uzavřel čtyřdílný hudební cyklus věnovaný uměleckému duu V. a V. Lejskových. Zatímco Vlastimil Lejsek jej sledoval už z nějaké nebeské koncertní síně, jistě potěšen, že jeho dílo je stále živé, pro jeho manželku Věru byl tento večer pod názvem Hovory u klavíru poctou k jejím 85. narozeninám, které v letošních podzimních dnech prožívala. A že je co slavit - život naplněný láskou, hudbou, literární a pedagogickou  činností, pochopením pro manžela, děti, vnuky, studenty - vždy činorodý a vždy prožívaný s optimismem, který paní Věra rozdává plnými hrstmi dodnes. Hrstmi rukou, jež desetiletí u klavíru okouzlovaly posluchače, ať už šlo o sólovou hru, čtyřhru nebo souznění dvou klavírů.

Večer, o němž referujeme, byl připraven jako komponovaný pořad slova a hudby s vzácnými hosty, z nichž jeden byl překvapením, „živým dárkem“ pro oslavenkyni. Byl jím Vlastimil Harapes, kterého netřeba veřejnosti představovat a oslavenkyni byl tím bližší, že i její vnuk se v cizině věnuje profesionálně baletu. Večer moderoval a vytvořil s paní Věrou kouzelně souznějící dvojici Jiří Holoubek, člen Spiritual Kvintetu a známý speakr ČR dvojky. Svými citlivě a vtipně volenými dotazy „rozpovídal“ paní Věru tak, že posluchači spolu s ním mohli plně prožívat i hluboké umělecké zážitky, i humorné chvíle, třeba cestování s trabantem na koncert v Německu ve vánici, kdy už v duchu vzdávali včasný příjezd a nakonec byli první, kdo na koncert dorazil. Hudební část večera obstarali žáci ZUŠ Jeseník F. Novotný, J. Nosek, J. Dvořák,  P. Barták (kytarové kvarteto)  a N. Slowiková (flétna),

IX. cyklus Vlatimila Lejska , završený tak milými Hovory od klavíru, se mohl uskutečnit jen díky laskavé pomoci sponzorů, ale  především záštitě Ing. Cyrila Svozila, jehož společnost Fenix Group v tomto roce oslavila 25 let od svého založení.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.