pondělí, 28. červenec 2014

Válečná výročí nejsou jen tragická

Napsal(a) 

V srpnové Harmonii se můžete vzdělat poutavou studií Čtyři roky, které změnily Evropu. Přihlásili jsme jí ke vzpomínce stého výročí začátku 1. světové války, jež vždy bohužel stála ve stínu druhé světové tragédie. Výročí po svém připomněly mnohá města a kraje (přehledný seznam najdete na adrese www.velkavalka.cz); v Praze mě zaujaly dva projekty. Národní muzeum láká do 7. září k návštěvě velmi dobře připravené a zajímavě koncipované výstavy První světová válka – prolog k 20. století. Pozitivně se k výročí postavil Spolek výtvarných umělců Mánes. Uspořádal výstavu Cesty ke svobodě  1914 – 1918. Ta sice bohužel 31. 7. skončila, ale naštěstí spolek s pojišťovnou Kooperativa vydal stejnojmennou objemnou (360 stran), ve všech parametrech exkluzivně pojednanou knihu, jež je doslova nabitá informacemi, citacemi, fotografiemi a hlavně stovkami reprodukcí výtvarných děl. Na rozdíl od vnějšího válečného rámce netradičně reflektuje naši cestu k (nejisté a rozporuplné) samostatnosti. Dva obrazy z této výjimečné knihy a jednu vzácnou válečnou fotografii najdete v Harmonii 8/2014 na stranách 25 a 27.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.