středa, 16. prosinec 2015

Rodné město Rudolfu Firkušnému

Napsal(a) 

Tomáš Víšek, foto archiv festivalu Tomáš Víšekfoto: archiv festivalu
Památce svého rodáka, jednoho z největších světových pianistů Rudolfa Firkušného, se věnuje moravské město Napajedla již řadu let. Firkušný, stejně jako Rafael Kubelík, odmítali vystupovat v zemi ovládané komunistickým režimem. Slavný byl jejich návrat po dlouhých létech po tzv. sametové revoluci. Neuvěřitelnými zážitky byly koncerty obou těchto umělců po jejich návratu do rodné země. Mistr Firkušný opakovaně vystoupil na koncertech v Praze a v Brně, vedle těchto metropolí se rovněž uskutečnil jeho recitál pod názvem Rudolf Firkušný rodnému městu  dne 15. září 1991 v zámku v Napajedlích. Na programu měl díla Leoše Janáčka (Fragment sonáty, Po zarostlém chodníčku), Roberta Schumanna (Fantazie op. 17) a Bedřicha Smetany (Mackbeth a čarodějnice). Jeho pobyt v rodném městě je významným rovněž pro školu, která nese název Základní umělecká škola Rudolfa Firkušného. Slavný klavírista osobně otevíral školu pod novým názvem.

Od roku 2008 město Napajedla pořádá každoročně v listopadu Festival Rudolfa Firkušného. V letošním roce se uskutečnil ve dnech 13. - 15. 11. 2015 již osmý ročník. Po tři dny se zde konaly koncerty významných českých i zahraničních umělců i mladých talentovaných interpretů. Na koncertech jsme mohli obdivovat umění i dvou bývalých žáků Rudolfa Firkušného ze slavné Juilliard School v New Yorku, Carlo Granteho a Annlynn Miller. Vystoupila zde také flétnistka Clara Nováková, působící nyní v Číně, s cembalistkou Monikou Knoblochovou, České trio, Janáčkovo kvarteto, Jan Jiraský, Wihanovo kvarteto, Miroslav Petráš a řada dalších umělců. Koncerty se konají v budově ZUŠ Rudolfa Firkušného v sále, který nese rovněž jméno tohoto umělce. Publikum se sem sjíždí z širokého okolí a zájem o koncerty je mimořádný.

Camerata Cremsiriensis, foto archiv festivalu Camerata Cremsiriensisfoto: archiv festivalu

I po společenské stránce je festival na vysoké úrovni Je zahajován přivítáním hostů na radnici paní starostkou města Irenou Brabcovou, po koncertech je obecenstvo pozváno k přátelskému setkání s občerstvením, jeden ročník byl obohacen vernisáží výstavy o Rudolfu Firkušnému, několika ročníků se účastnila dcera Mistra Firkušného Veronika, jeden ročník navštívil také syn Igor a vnučka Silvie. Takový přístup ke kultuře by mohlo Napajedlům závidět i mnohé daleko větší město. Vše vždy závisí na osobnostech, které takové kulturní akce prosazují. V Napajedlech je to především paní starostka Irena Brabcová spolu s ředitelkou ZUŠ R. Firkušného Lenkou Hanáčkovou a Zdeňkem Hubáčkem, kteří jsou hlavními členy týmu, který celou akci připravuje. Nedávno jsem dostala dopis od Veroniky Firkušné, ze kterého vyjímám: „Paní starostka je úžasná osoba a mám pocit, že to v tomto období nemá snadné. Jsem jí hrozně vděčná za všechno, co se jí podařilo uskutečnit - vím, že myslí na budoucnost a snaží se zavést festival do Napajedelských tradic do té míry, že by pokračoval i potom, kdy ona přestane být starostkou. Doufám, že se jí to podaří. Udržovat kulturní aktivity není nikde už lehké.“

Jsem častým hostem Napajedelského festivalu  a věřím, že se tento vysoce kulturní počin podaří městu nadále zachovat. Má k tomu veškeré podmínky -  Základní uměleckou školu prokazující výborné výsledky, která vychovává nejen nadějné interprety, ale i budoucí návštěvníky kulturních akcí, až po nadšené dobrovolné pracovníky, bez kterých by se žádná kulturní akce nemohla prosadit.

(Autorka je emeritní rektorkou Janáčkovy akademie múzických umění.)

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.