pondělí, 1. červen 2015

Pojďme slavit

Napsal(a) 

Třicátého května 2015  zahájil orchestr Collegium 1704, sbor Collegium Vocale 1704, které vedl Václav Luks, vznešenou Mší Omnium Sanctorum Jana Dismase Zelenky dvacáté pokračování Festivalu 13 měst Concentus Moraviae. Jeho sympatickým rysem je mimo jiné střídání dramaturgů, což je pro festival tohoto typu blahodárné. Desátým v pořadí je letos poprvé Belgičan Jelle Dierickx, jenž dosud připravil 27 festivalů. K poctě festivalu složil po vytvoření dramaturgie dokonce báseň Hudební banket.  

Záběr festivalu se rozšiřuje, takže letos zavítá 35 koncertů do 19 měst a jednoho hradu (Pernštejn). Program koncertů není třeba popisovat, vše podstatné lze nalézt na www.concentus-moraviae.cz a www.pojdmeslavit.cz. Přece jen je ale třeba upozornit na „narozeninové víkendy“. První ve dnech 12. až 14. 6. zaplní zámek Slavkov – Austerlitz a bude ve znamení dobové květinové výzdoby, jež umocní zážitky z koncertů Collegia Marianum, Marka Beasleyho a Guida Moriniho. Dárkem pro hosty zámeckých oslav budou ohňové obrazy Vivat Concentus Moraviae s názvem Teatrum Pyroboli. Druhým víkendem budou Harfové dny na zámku Žďár nad Sázavou (18. – 20. 6.). Duše projektu, sóloharfistka České filharmonie Jana Boušková, připravila pestrou nabídku – koncerty, kurzy, happeningy, workshopy, diskuse s harfovými mistry, expozici nástrojů a na své si přijdou i děti. Všemu se pak vymyká putování na kolech po lednicko-valtickém areálu a okolí na státní svátek 6. 6. Cyklovýlet s degustací hudby bude doplněn ochutnávkami špičkových moravských vín a pohoštěním. Ostatně o víně je i vznikající virtuální Vinotéka Concentu Moraviae, do které pět špičkových enologů vybralo 18 vín a jež se bude postupně rozšiřovat.

Concentus Moraviae se po vystoupení z Asociace hudebních festivalů ČR stal členem nového sdružení – České asociace festivalů, jež má zatím sedm členů: kromě CM jsou to Struny podzimu, Moravský podzim, Hudební festival Znojmo, Tanec Praha, JazzFest Brno a Colours of Ostrava. Bude určitě zajímavé sledovat jednání, mediální výstupy, vývoj, názory, život a koexistenci obou asociací, jež snad nebude bojem!

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.