pátek, 8. srpen 2014

Nová sezona Vídeňské státní opery - Netopil, Plachetka i Kožená

Napsal(a) 

Wiener Staatsoper, foto Michael Pöhn/Wiener Staatsoper Wiener Staatsoperfoto: Michael Pöhn/Wiener Staatsoper

Do sezony 2014/2015 vstupuje vedení Vídeňské státní opery s ambiciózním plánem šesti operních premiér, které budou inscenovat renomovaní zahraniční režiséři, jejichž nové produkce se stanou pro všechny současně debutem na světoznámé rakouské scéně. Mezinárodní publikum se může těšit na tvorbu, kterou se představí Pierre Audi, Irina Brook, Lev Dodin, Kasper Holten, Uwe Eric Laufenberg, Robert Lepage a Alexander Medem. „Vídeňská státní opera je nejvýznamnější operní dům světa a je nutné si uvědomit, že neexistuje jiné velké divadlo, které by mělo v sezoně více než 300 představení a na umělecké úrovni nejlepší pěvce i dirigenty a v orchestřišti hráče světově proslulé Vídeňské filharmonie, kteří v symbióze s námi hrají pod názvem Orchestr Vídeňské státní opery. K nám do divadla přichází mnoho pěvců i tanečníků, dirigentů a režisérů, kteří svými výkony jen potvrzují, že kultura v jejich rodných krajinách vzkvétá a může být na vysoké úrovni, což je nádherné,“ upozornil v rakouské metropoli francouzský ředitel Dominique Meyer.      

Špičkoví dirigenti nastudují s Orchestrem Vídeňské státní opery nové operní premiéry: Idomeneo Wolfanga Amadea Mozarta (5. 10. 2014, dirigent Christoph Eschenbach, režie Kasper Holten, Idomeneo Michael Schade), Chovanščina Modesta Petroviče Musorgského (15. 11. 2014, dirigent Semyon Bychkov, režie Lev Dodin, Ivan Chovanskij Ferruccio Furlanetto), Rigoletto Giuseppe Verdiho (20. 12. 2014, dirigent Franz Welser-Möst, režie Pierre Audi, Rigoletto Simon Keenlyside), Elektra Richarda Strausse (29. 3. 2015, dirigent Franz Welser-Möst, režie Uwe Eric Laufenberg, Elektra Nina Stemme), Don Pasquale Gaetana Donizettiho (26. 4. 2015, dirigent Jesús López-Cobos, režie Irina Brook, Don Pasquale Michele Pertusi), Bouře Thomase Adèse (14. 6. 2015, dirigent Thomas Adès, režie Robert Lepage, Prospero Adrian Eröd). V dětském operním stanu na střeše divadla zazní poprvé soudobá opera Undine Alberta Lortzinga (18. 4. 2015, dirigent Johanes Wildner, režie Alexander Medem).

V pestré repertoárové šíři nabízí přední světová scéna operní díla Wolfganga Amadea Mozarta (Don Giovanni, Figarova svatba, Kouzelná flétna), Ludwiga van Beethovena (Fidelio), Gioachina Rossiniho (Lazebník sevillský, Popelka, Italka v Alžíru), Gaetana Donizettiho (Anna Bolena, Nápoj lásky, Roberto Devereux), Jacquese Fromentala Halévyho (Židovka), Vincenza Belliniho (Puritáni), Richarda Wagnera (Bludný Holanďan, Parsifal, Prsten Nibelungův, Tannhäuser, Tristan a Isolda), Giuseppe Verdiho (Aida, Don Carlo, Nabucco, La traviata, Simon Boccanegra), Johanna Strausse (Netopýr), Petra Iljiče Čajkovského (Piková dáma), Antonína Dvořáka (Rusalka), Julese Masseneta (Manon, Werther), Leoše Janáčka (Liška Bystrouška), Giacoma Pucciniho (Bohéma, Děvče ze Západu, Madamma Butterfly, Tosca),  Richarda Strausse (Arabella, Ariadna na Naxu, Růžový kavalír, Salome), Umberta Giordana (Andrea Chénier), Paula Hindemitha (Cardillac) a Dmitrije Šostakoviče (Lady Macbeth mcenského újezdu).

Z českých osobností se mohou diváci těšit na Tomáše Netopila, který bude dirigovat představení Dvořákovy Rusalky (5., 10. a 13. 9. 2014). Basbarytonista Adam Plachetka ztvární roli Dulcamary v Donizettiho opeře Nápoj lásky (19., 23., 26. 9. 2014), Basilia v Rossiniho opeře Lazebník sevillský (5.11.2014) a Figara v Mozartově Figarově svatbě (16., 19., 22. a 25. 11. 2014). V dramaturgické řadě sekce Koncerty sólistů vystoupí 27. 5. 2015 mezzosopranistka Magdalena Kožená.  

Wiener Staatsoper, foto Michael Pöhn/Wiener Staatsoper Wiener Staatsoperfoto: Michael Pöhn/Wiener Staatsoper

Na scéně Vídeňské státní opery bude jistě velkou událostí slavnostní večer Edity Gruberové, která 7. 2. 2015 oslaví koncertem své pětačtyřicáté profesionální spojení s Vídeňskou státní operou. V roli královny Alžběty I. se pěvkyně představí v Donizettiho opeře Roberto Devereux (9., 13. a 17. 10. 2014). Z dalších velkých zahraničních osobností se vrátí do opery opět například José Cura, Plácido Domingo, Ferruccio Furlanetto, Barbara Fritolli, Elīna  Garanča, Anna Netrebko, Leo Nucci, Peter Seiffert, Nina Stemme. Čtyřicet let jevištní úspěšné etapy oslaví galavečerem 3. 5. 2015 Neil Shicoff.  

Komorní hudba zazní jak na úrovni pěvecké v podání vybraných členů ansámblu, tak v rámci  písňových večerů a koncertů menších sestav Vídeňských filharmoniků. Vídeňskou státní operu live budou moci diváci sledovat i prostřednictvím přímých přenosů operních a baletních představení zdarma na Karajanově náměstí v září 2014, dubnu, květnu a červnu 2015. Tradiční Ples v opeře se bude konat po devětapadesáté 12. 2. 2015.  Zajímavé debaty s předními hosty ze světa kultury a politiky slibuje pro širokou veřejnost v roli moderátora generální hudební ředitel Franz Welser-Möst, plánovány jsou dva termíny - 23. 11. 2014 a 21. 6. 2015. V nové sezoně se technicky zlepšuje a stále rozšiřuje repertoárová  nabídka na internetu umožňující zájemcům zhlédnutí zvolených představení prostřednictvím elektronických médií.

A jak přihlížel Dominique Meyer při sestavě nových plánů na paralelní dramaturgii scén Vídeňské státní opery, Divadla na Vídeňce a Lidové opery ve Vídni? Pro časopis HARMONIE více upřesnil svůj přístup ke vzájemné kooperaci: „S vedením obou divadel se pravidelně scházíme, společně diskutujeme o uměleckých otázkách a hovoříme o průběhu sezony. V dramaturgické linii, kterou nabízíme obyvatelům  Vídně, Rakušanům  a cizincům, chceme podtrhnout různorodost a nechceme plánovat stejné opery. Rádi realizujeme koprodukce, plánujeme společné projekty i pro Vídeňský koncertní dům. Všichni přirozeně toužíme po maximu a vynikající umělecké úrovni. Považuji za důležité, že s kolegy tvoříme podskupinu pořadatelů kulturních událostí.“ 

Z baletních premiér jsou v plánu tři velké produkce: Verklungene Feste a Josefova legenda Richarda Strausse v choreografii Johna Neumeira (4. 2. 2015, dirigent Franz Welser-Möst) a 9. 5. 2015 triptych Adagio Hammerklavier Ludwiga van Beethovena v choreografii Hanse van Manena, Cacti v choreografii Alexandera Ekmana na hudbu Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, Franze Schuberta a Bella Figura na hudbu Lukase Fosse, Giovanniho Battisty Pergolesiho, Alessandra Marcella, Antonia Vivaldiho a Giuseppe Torelliho v  choreografii Jiřího Kyliána. Bohatá repertoárová nabídka, rozšířená i o baletní koprodukční projekty Baletu Vídeňské státní opery s Lidovou operou ve Vídni vyvrcholí 28. 6. 2015 na světoznámé scéně slavnostním projektem uměleckého šéfa Baletu Vídeňské státní opery Manuela Legrise tradičním exkluzivním večerem Nurejev Gala 2015.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.