čtvrtek, 23. duben 2015

Koncert laureátů mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře 2014

Napsal(a) 

Ondřej Zavadil Ondřej Zavadil

Mezinárodní soutěžní přehlídka Mladý klavír Pražské konzervatoře, kterou už deset let skvěle organizuje klavírista a pedagog Milan Langer, patří dnes bezesporu k nejprestižnějším akcím svého druhu u nás. Je určena mladým klavíristům ve věku 12 – 18 let a zúčastnit se jí smí pouze ten, kdo se prokáže významným umístěním na některé z českých nebo zahraničních klavírních soutěží. Odborná porota vybírá pak pět nejlepších soutěžících, jimž – už bez dalšího určení pořadí – uděluje titul „laureát“. Koncert vítězů loňského ročníku se konal v Koncertním sále Pražské konzervatoře v sobotu 18. dubna 2015 a v pestrém programu na něm vystoupilo pět vynikajících mladých pianistů. Patnáctiletý Robin Böhm (pedagog Viktorie Hanžlíková, ZUŠ Jana Zacha, Čelákovice) nadchl především strhujícím provedením Ginasterových Argentinských tanců, op. 2, osmnáctiletý Ondřej Zavadil (pedagog Libuše Tichá, Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy) se představil nejen jako pianista, ale také jako výborný a inspirovaný skladatel ve své působivé kompozici Passacaglia a fuga gis moll, op. 4, sedmnáctiletý Jan Škrobánek (pedagog Xenie Hranická, Marta Toaderová, Janáčkova konzervatoř, Ostrava) okouzlil mimořádně senzitivním přednesem Lisztovy koncertní etudy Šumění lesa a I. a III. věty Janáčkova cyklu V mlhách, osmnáctiletý František Lejsek (pedagog Dinara Suleymanová, konzervatoř České Budějovice) zaujal (přes drobný paměťový výpadek) virtuózní technikou v Prokofjevově Toccatě d moll, op. 11.

Marie Viola Mojzešová Marie Viola Mojzešová

Vrcholem večera bylo vystoupení třináctileté Marie Violy Mojzešové (pedagog Peter Toperzer, Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy), která se stala držitelkou titulu „Talent Mladého klavíru Pražské konzervatoře 2014“. Průzračné provedení II. a III. věty Mozartovy Sonáty D dur, KV 576 nemělo daleko k „mozartovskému ideálu“ a její prstová brilance v Chačaturjanově Toccatě brala dech. Celý koncert natáčel Český rozhlas, který uvede jeho zvukový záznam na podzim na stanici Vltava.

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.