středa, 10. únor 2021

Jak je dobré míti Radioservis

Napsal(a) 

Ilustrační fotografie (Petr Lněnička s cenou pro Nejlepší audioknihu), foto Khalil Baalbaki / Český rozhlas Ilustrační fotografie (Petr Lněnička s cenou pro Nejlepší audioknihu)foto: Khalil Baalbaki / Český rozhlas

Vydavatelství Radioservis letos připomíná 20 let svého vzniku. Vltava to minulý týden připomněla přímým přenosem, ale na rozhlasové vysílání tak či onak odkazuje podstatná část produkce. A s odstupem času je až neuvěřitelné v jaké šíři se podařilo hudební i slovesnou produkci uplynulých desetiletí zaznamenat a vydávat. Jsou tu zapomenuté poklady, a řada snímků, které by jinak těžko spatřily světlo světa.

Svět cédéček jsme si zvykli posuzovat jako byznys a jako přehlídku marketingových šampiónů. Na produkci Radioservisu je poznat, že se pořád dá zpřístupňovat hudební produkce v plné šíři. I když je na některých titulech vidět, že jsou, jak se říká, nízkonákladové, posluchač si s odstupem času uvědomí, jak je dobře, že určité události a produkce zůstaly zachyceny. A že hvězdy dnešního hudebního nebe s oblibou mizí jinam a hledají mezinárodní labely, to ještě nic neznamená.

Produkce dokázala postihnout některé zapomínané rarity českých oper, od nahrávky první verze Prodané nevěsty a historických snímků Foersterových oper  až po bohatý výběr snímků Adama Plachetky.  Zdánlivě mimochodem před časem vydala řadu unikátních snímků z Pražského jara s Pedrottim, Munchem i Erichem Kleiberem… A to nepočítám staršího Richtera, Szerynga, Ančerla. Přitom nežije jenom z archivů a nachází nové interprety. Díky Radioservisu je možné sáhnout třeba i po Mé vlasti s Ondřejem Kukalem. A tak je to i v mnoha dalších oborech, mimo festivaly, se soutěží Concertino Praga, s orchestry, dirigenty, sólisty, mluveným slovem a chcete-li třeba i s melodramem.

Přitom nejde jen  pevné nosiče, databáze koncertů ke stažení je pestrá, zajímavá a prostě jedinečná. Učí nás se nedívat jen na špičku pyramidy a orientovat se podle několika známých interpretačních jmen. K 20. výročí vyjde také bilanční brožura: „její součástí bude řada unikátních materiálů, fotografií a připomenutí výrazných projektů. V průběhu roku nabídneme na našem webu notové záznamy a nahrávky dvaceti zbrusu nových hudebních miniatur od dvaceti českých soudobých autorů napsaných přímo pro tuto mimořádnou příležitost,“ dodal vedoucí Podpory vydavatelství a nakladatelství Robert Škarda. Právě s ním vám brzy nabídneme rozhovor.

Výročí není všechno, ale z malých počinů se tady skládá něco, co by nemělo uniknout naší pozornosti.

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.