úterý, 12. srpen 2014

České sbory v Debrecenu

Napsal(a) 

Vox Iuvenalis, foto archiv VI Vox Iuvenalisfoto: archiv VI

Sborová soutěž v maďarském Debrecenu (Béla Bartók International Choir Competition) je výhradně věnována soudobé sborové tvorbě, která vznikla po smrti největšího maďarského skladatele. 26. ročníku se zúčastnily hned dva české sbory. Vox Iuvenalis je smíšený pěvecký sbor, jehož členové jsou převážně studenti a absolventi brněnských vysokých škol. Sbor založil v roce 1993 jeho současný sbormistr Jan Ocetek. V Debrecenu předvedl z české tvorby skladby Jana Nováka, Zdeňka Lukáše, Karla Husy, Miloslava Ištvána, Antonína Tučapského a vtipnou skladbu mladého člena sboru Jiřího Najvara. V kategorii smíšených sborů získal třetí cenu. Sbor má rezervy u mužských hlasů, pokud se mu podaří zvýšit jejich počet a zejména hlasovou úroveň, bude určitě aspirovat na ještě lepší umístění.

V kategorii komorních sborů příjemně překvapil zlínský sbor Cantica Laetitia, který získal druhou cenu společně s islandským Kammerkór Áskirkju. Protože mezinárodní porota neudělila první cenu byl Cantica Laetitia s nejvyšším počtem procentních bodů nejvýše oceněným souborem ve své kategorii a kdyby byl úspěšněji ustál vystoupení v prvním kole soutěže, tak mohl skončit ještě lépe. Sbor tak vhodně oslavil 10. výročí svého vzniku v roce 2004. Pod vedením Josefa Surovíka předvedl z českých autorů skladby Zdeňka Košťála, Petra Ebena a své manželky Terezy Surovíkové.

Cantica Laetitia, foto archiv CL Cantica Laetitiafoto: archiv CL

Velkou cenu nakonec získal ženský sbor Magnificat Ifjúságy Kórus Válerie Szebellédiové z Budapešti výbornou interpretací zejména v závěrečném vystoupení. Všeobecně nejlepším souborem v Debrecenu byl ale bez diskuze německý smíšený sbor via-nova-chor München. Jeho hlasový materiál a výrazové možnosti se blíží profesionálním tělesům. Pod vedením mladého Floriana Helgatha, který rovněž získal cenu nejlepšího sbormistra, předvedl originální skladby Thomase Jennefelta, Hanse Schanderla, Alessandra Cadaria a dalších. Ve večerních koncertech upoutal výborný profesionální Kodály Kórus Debrecen pod vedením talentovaného Zoltána Pada. V porotě byly známé veličiny sborového zpěvu jako Gary Graden nebo Javier Busto. Je zajímavé, že soudobý repertoár všech sborů tvořily asi z osmdesáti procent duchovní skladby.

Mirek Černý

1943, v temné noci: narozen v Praze a díky příjmení ihned vázán k hudbě (Carl Czerny). 1943-1970: zářný život v komunismu. Jídla bylo dost, demokracie, svobody, toaletního papíru, atd. mnohem méně. 1957-1970: Studie, nejdříve zeměměřič, potom hudební studie, člen profesionálního souboru Pražští madrigalisté, noty vyhrály s velkým náskokem nad metry. 1970-dodnes: ještě více svobody ztraceno svatbou s bruselskou Belgičankou Agnes (1970: dvě svatby v Praze a belgickém Dilbeeku, 2017: stále platné). Vlastník dvou státních příslušností, dvou pasů a dvou (odrostlých) synů. 1970: zabaleny stovky LP-ček s vážnou hudbou a odjezd VW-broukem 902 km směrem na západ. 1970-1984: nejdříve člen rozhlasového sboru, později redaktor Radia 3 (stanice vážné hudby státního rozhlasu). Mezitím studium holandštiny se sotva průměrnými výsledky. Od 1973: bytem v Dilbeeku (u Bruselu). Člen české menšiny v Dilbeeku, která má dohromady jednoho člena (mě samotného). 1983-dodnes: Free-lance novinář deníků De Standaard a Het Nieuwsblad, přivýdělky: úředník min. kultury, regionální ředitel zaměstnavatelské organizace a člen hudebních porot v Belgii a v zahraničí, ministerských komisí, poradních rad, předseda organizace Vlámských novinářů v Antverpách, atd. Současné aktivity: Free-lance novinář deníku Het Nieuwsblad (od 1982) a časopisů De Bond (1982), Tertio (2007), Randkrant (2015) a s hrdostí české Harmonie (1994). Přes dlouhodobou spolupráci se mnou zatím žádné z těchto medií nezkrachovalo.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.