pátek, 26. květen 2017

Břevnovské otevírání dveří

Napsal(a) 

 , foto ZUŠ J. Hanuše foto: ZUŠ J. Hanuše

Základní umělecká škola Jana Hanuše sídlí v samém centru pražského Břevnova v těsném sousedství překrásného Břevnovského kláštera. Jako většina škol je čtyřoborová, ovšem novinkou posledních let je jazzové oddělení, výuka hry na harfu a cimbál. Zájem o vzdělávání v naší škole projevují nejen žáci z našeho blízkého okolí, ale i z jiných částí Prahy a přilehlých obcí. V tomto školním roce jsme se připojili k projektu výuky seniorů za podpory Magistrátu hl. m. Prahy. Spolupracujeme s institucemi v blízkém i širším okolí, které projeví zájem o kulturní vystoupení žáků naší školy. Například jsme pravidelným hostem Domova pro seniory Elišky Purkyňové, spolupracujeme s městskou částí Praha 6, žáci vystupují rovněž v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích pro válečné veterány. Další aktivitou posledních let je organizace mezinárodní soutěže ve hře na harfu a celopražských kol soutěží MŠMT ve hře na dechové či smyčcové nástroje.

 , foto ZUŠ J. Hanuše foto: ZUŠ J. Hanuše

ZUŠ Open se jeví jako zajímavý podnět k prezentaci celého Českého uměleckého školství a nechtěli bychom zůstat stranou tohoto projektu. Vedení školy si dalo za úkol vybrat to nejlepší, co škola může nabídnout a je také z čeho vybírat. V tomto období probíhá velké množství celostátních i mezinárodních soutěží, a tak laureáti těchto soutěží budou mít přednostní právo účasti na koncertě v rámci happeningu ZUŠ Open, který se bude konat v překrásných prostorách Profesního domu na Malostranském náměstí v Praze. Před zahájením tohoto koncertu budeme u vstupu do Profesního domu prezentovat výtvarné práce žáků výtvarného oddělení za doprovodu hudby v podání souborů naší školy.

 , foto ZUŠ J. Hanuše foto: ZUŠ J. Hanuše

Koncert v Profesním domě bude významný také díky tomu, že spolu s našimi studenty na něm budou vystupovat také žáci ze Školy Jaroslava Ježka pro děti se zrakovým postižením. Uslyšíme zde jak sólové výkony z jednotlivých škol, tak i společná vystoupení. Spolupráce obou škol vznikla díky faktu, že již dlouhá léta působím rovněž na Škole Jaroslava Ježka a mám tak ke zrakově postiženým blízký vztah a kooperaci handicapovaných s nehandicapovanými považuji za jeden z nejcennějších aspektů v tomto typu vzdělávání dětí. Zrakově postižení často vystupují i na dalších koncertech naší školy a vždy se setkávají s příznivým ohlasem a zájmem, neboť je na nich vidět jejich touha po kvalitním uměleckém projevu. Učitelé i žáci se přípravy těchto kombinovaných vystoupení chopili s velkým zájmem a připravují je s velkou chutí. Takto se tedy daří uvést propagovaný cíl integrace handicapované mládeže do praxe.

 , foto ZUŠ J. Hanuše foto: ZUŠ J. Hanuše

Všichni společně se na tento den, který bude doslova přeplněn kulturními aktivitami, velmi těšíme a doufáme, že žáci i posluchači a návštěvníci happeningu budou po jeho skončení odcházet s úsměvy na rtech a s vědomím, že základní umělecké školy jsou nepostradatelnou složkou české vzdělávací soustavy.

(Autor je ředitel ZUŠ Jana Hanuše)

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.