úterý, 6. květen 2003

Ze světa vydavatelství: Rouder

Napsal(a) 

Ze světa vydavatelství: Rouder Ze světa vydavatelství: Rouder
Na počátku byl bluegrass - teprve s lety se katalog plynule rozšiřoval o old time, blues, cajun music, zydeco, reggae, klezmer a další etnické okruhy, případně folk či rock. Dnes najdeme mezi novinkami firmy mimo jiné třeba Lindu Thompsonovou či Branforda Marsalise. Vznik firmy proběhl stejně, jako tomu bylo u mnoha jiných independentních podniků: v roce 1970 se trojice folkových nadšenců z okruhu legendárního cambridgeského Clubu 47 rozhodla vydat pro vlastní potěchu album banjisty Joe Pegrama. Když se Ken Irwin, Marion Leighton Levy a Bill Nowlin ujistili, že vydat elpíčko vlastně není tak velká věda, rozjeli další podobné tituly. Firma jim poměrně rychle rostla pod rukama, přibyla také distribuce dalších spřízněných, ale méně šťastných značek, objevila se první hvězdnější jména jako například J.D. Crowe. Dnes Rounder Records inkasují Grammy za Alison Krauss a mohou si již dovolit i krajně nevděčné projekty, na jaké se leckde - příkladně u nás - nezmohou nejen větší firmy, ale ani státní instituce. Současný Rounder zkrátka názorně předvádí, jak ,velká' může ,malá' firma být. Dlužno především konstatovat, že jejich katalog stojí na kromobyčejně pevných základech: prakticky ze všech oblastí americké lidové hudby tu najdeme ne snad všechna, ale vždycky alespoň některá z významných jmen. Kdokoliv se tedy chce vrátit k jižanským kořenům, dříve či později skončí tady. Je tu v rozsáhlých kolekcích Woody Guthrie , Leadbelly , Jelly Roll Morton , jsou tu Balfa Brothers i jejich pokračovatelé Balfa Toujours , Champion Jack Dupree i Mississippi John Hurt , a současně tu najdeme lahůdky typu židovského cimbálisty Josepha Moskowitze , hornické písničkářky Hazel Dickens , bahamské legendy fingerpickingu Josepha Spence či chybějícího článku mezi blues a hillbilly, Leslieho Riddlea . To vše v kvalitně vybavených profilových albech i v rafinovaně koncipovaných kompilacích. K tomu připočtěme četné novinky, například cajunskou dámskou supergroup Magnolia Sisters .

Ze světa vydavatelství: Rouder Ze světa vydavatelství: Rouder

Zvláštní kapitolou jsou pak hudební videa, vydávaná labelem Vestapol v rounderské distribuci. Většinou jde o terénní nahrávky, koncertní záznamy, ojediněle o historické dokumenty. Kromě proslulého Lomaxova seriálu American Patchwork jsou zde především záznamy bluesových a jazzových kytaristů, old time a westernswingových muzikantů, cajuns, afrických lidových kytaristů i folkových písničkářů. Jakkoliv nejde o instruktážní materiály, díky způsobu záznamu představují pro adepty kytarové hry na všech vývojových stupních mimořádně vydatný pramen.

Asi vůbec nejpozoruhodnější věcí ale zůstávají rozsáhlé ediční řady. Kromě zmíněných kompletů Guthrieho, Mortona a Leadbellyho či 'sebraných spisů' Carter Family jsou to mohutné edice THE ALAN LOMAX COLLECTION a LIBRARY OF CONGRESS ARCHIVE OF FOLK CULTURE (o těch již byla a snad také ještě bude na stránkách HARMONIE řeč), dále asi padesátidílná ANTHOLOGY OF WORLD MUSIC a především nejčerstvější NORTH AMERICAN TRADITION SERIES . Ta přináší pozoruhodné doklady dosud živých hudebních tradic na americkém venkově, mnohdy navíc z oblastí dosud přehlížených, zcela se vymykajících všeobecně vžité dominanci jižanské hudby. Editoři edičních řad volí vždy velmi stravitelný formát, a většina tohoto syrově autentického materiálu se proto dá poslouchat zcela bez problémů. Zatímco Lomaxovská edice, větvící se do samostatných řad, pomalu ale jistě dotahuje stovku z plánovaných zhruba 150 položek, vydávání obdobných nahrávek etnomuzikologa Melvilla Herskovitze zatím zamrzlo u prvního alba.

Ze světa vydavatelství: Rouder Ze světa vydavatelství: Rouder

Zejména v posledních letech je zřejmé, že vydavatelský štáb se dnes chová zcela přiměřeně velikosti a významu firmy, po nějaké nezávislácké zaťatosti zde není ani stopy. Díky tomu se například objevil před časem i CD-ROM Allons en Louisiane: The Rounder Records Guide to Cajun Music, Zydeco and South Louisiana věnovaný cajunské muzice a kultuře. Jakkoliv se ani nad tímto titulem - stejně jako nad drtivou většinou CD-ROMů - člověk neubrání dojmu, že by to poctivá knížka, solidní CD a ucelené video vyřešily nepochybně lépe (ostatně CD-ROM je v tomto případě skutečně doplněn normálním CD), patří tento multimediální projekt k těm zdařilejším.

Především ale tvoří jakousi spojnici mezi ambiciózními nerentabilitkami a šikovnými marketingovými tahy firmy. Rounder totiž neponechává nic ležet ladem a z jeho téměř bezedných fondů vznikají mnohé velmi přívětivé kolekce: například devítidiskový box k pětadvacátému a reprezentativní série k třicátému výročí firmy. Současně s tím běží řada laciných výběrů, sloužících jako návnada k hlubšímu seznámení s bohatým katalogem. Jestliže první úspěchy květinové zakladatele ještě překvapily, dnes u Rounder Records štěstí naplno přeje připraveným: úspěch filmu Oh Brother, Where Art Thou využily i další z bluegrassových labelů, ale žádný z nich v takové míře jako právě Rounder, reagující tituly Oh Sister a celou řadou bluegrassových kompilací z léta budovaného katalogu a na vyšší úrovni vydáním vlastní 4CD antologie americké lidové hudby American Roots Music .

Obecně lze říci, že katalog Rounder Records vystačí i náročnějšímu zájemci o americkou lidovou hudbu na hodně dlouho. A v mnohém pak poslouží i těm nejpokročilejším.

Distribuce v ČR: www.classic.cz

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.