čtvrtek, 21. listopad 2002

Výměna stráží v United Colours of Akropolis

Napsal(a) 

Výměna stráží v United Colours of Akropolis Výměna stráží v United Colours of Akropolis
Podzimní nabídka dnes již zavedeného a respektovaného festivalu United Colours of Akropolis nabízí celou řadu pozoruhodných koncertů. A přestože ve vedení akce došlo k 'výměně stráží', nezdá se, že by to jakkoliv ubralo na snaze organizátorů dovézt do Prahy zajímavou hudbu. Vedle do šíře se rozvíjejícího Respectu je proto United Colours of Akropolis nadále jistotou na poli world music, tedy neohraničeného žánru, který po počátečních rozpacích vstřebala už prakticky celá hudební scéna - rockery, jazzmany a popíkáře nevyjímaje. Dlouholetá sympatická mravenčí práce představit v rámci festivalu často spíš důležité než slavné osobnosti navíc začíná sklízet své ovoce, takže publikum už nemá zábrany před neznámými jmény a na místě se pak přesvědčuje, že se mu taková investice bohatě vyplatí.

Výměna stráží v United Colours of Akropolis Výměna stráží v United Colours of Akropolis

Významnou součástí United Colours of Akropolis je poměrně pohotové a přesně zacílené reflektování domácí scény. Takhle se například zviditelnila tzv. pražská balkánská vlna. Nedílnou součástí odjakživa byla i nabídka romské hudby. Náchodskou skupinu Čilágos (Oblak) sice pamatují návštěvníci Respectu '99, nicméně od té doby se hodně změnilo. Čilágos nedávno vyšlo album In A Minor, úspěšně koncertovali v USA a jejich zemitá hudba s dominujícím ženským trojhlasem, houslemi Josefa Čisára a dvěma akordeony získala na dravosti. Kapelník - kytarista Emil Baláš se také stále víc obrací k dědictví svého strýce, primáše Ondreje Kury, který kdysi spojil rómskou, slovenskou a maďarskou hudbu v ojedinělý, melodicky pestrý celek. "Strýc našeho houslistu naučil spoustu triků, které jiní houslisté s takovým citem nehrají, snad jen Jožka Fečo ," řekl v jednom rozhovoru Emil Baláš. Snad i proto, že Jožku Feča, ale i Jana Slepčíka se Zuzanou Navarovou pozval 17. října do Akropole na křest již zmíněného alba. Start do nové koncertní sezóny následně zpestří i pražská romská kapela Bengas.

Klezmer má v Čechách svou tradici, proto není divu, že se v Praze rok co rok představí některé z výjimečných seskupení tohoto stylu. A konkrétně takoví The Klezmatics jsou u nás takřka doma. Mezinárodní kapelu Sukko lze považovat za jakýsi all-stars band, protože její členové prošli mnoha významnými evropskými skupinami: Budowitz, Frank London's Klezmer Brass All Stars, Kapelye či Willy Schwarz. Řeč je o holandské zpěvačce a akordeonistce Sanne Mörick, vysoce ceněném klarinetistovi Merlinu Sheperdovi z Anglie či německém kontrabasistovi a kytaristovi Heiko Lehmanovi. Sukko přijíždějí do Prahy 8. listopadu místo původně ohlášené multikulturní elektronické dvojice Bad Marsh&Shri.

Na Sukko naváže 5. prosince další excelentní zástupce klezmeru: vynikající americko-německá kapela Brave Old World , jedna z těch, která v 9O. letech společně s The Klezmatics pozdvihla prapor klezmer revivalu málem nejvýš. "Snažíme se odvézt klezmer od pouhého napodobování minulosti směrem k jeho přeměně v hudbu budoucnosti," říká proslulý zpěvák Michael Alpert. Společně s houslistou Kurtem Bjorlingem, akordeonistou Alanem Bernem a kotrabasistou Stuartem Brotmanem proto míchají tradiční šumařské pojetí klezmeru s klasickými aranžemi i moderním přístupem s klávesami.

Ještě předtím si ale 28. listopadu přijdou na své i milovníci skotské tradiční hudby, kterou na United Colours of Akropolis přijede reprezentovat The Kinlochard Ceilidh Band , založený před bezmála dvaceti lety. A jak už sám název napovídá - "ceilidh" představuje irskou taneční kapelu - nepůjde pouze jen o skotskou hudbu, ale i irskou a bretaňskou. A samozřejmě tanec.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.