Virtuozní klezmer v podání tria Davida Orlowského na festivalu Struny podzimu dvakrát rozezní Španělskou synagogu

Mladí, talentovaní, kritikou vyzdvihovaní a publikem milovaní muzikanti z ansámblu David Orlowsky Trio vyprodávají koncertní sály doma i v zahraničí. Klarinetista David Orlowsky, kontrabasista Florian Dohrmann a kytarista Jens-Uwe Popp se ve čtvrtek 7. října představí v rámci mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu také českému publiku. Vzhledem k mimořádnému zájmu o koncert jednoho z nejvýraznějších klarinetistů současné generace vystoupí hudebníci v Praze hned dvakrát – poprvé v 19.30 a následně ve 22 hodin.

Tuzemská premiéra hudební novinky Nessiah (hebrejsky cestování) se odehraje v podmanivých prostorách Španělské synagogy na Starém Městě. Tato židovská modlitebna vystavěná v maurském slohu dokonale koresponduje s hudbou virtuózního klezmer tria. Klezmer je totiž původní hudbou židovských šumařů z východní Evropy, ve které získal ve druhé polovině 19. století dominantní postavení právě klarinet.

Špičkový, v Německu působící klarinetista David Orlowsky, který je také autorem takřka celého repertoáru, se ovšem nenechává spoutat pouze jedním stylem. Klezmer přenáší přes další umělecké obzory – do své hudby přidává mimo jiné i jazzové nebo klasické hudební prvky. Výsledkem je styl, který Orlowsky nazývá chamber world music. „Naše estetické vnímání ovlivňuje vše, co kolem sebe slyšíme a jak pracujeme,“ vysvětluje mladý muzikant, jehož trio se může pyšnit prestižní německou cenou ECHO, kterou v roce 2008 získalo v kategorii Klasika bez hranic. Více informací o výjimečném dvojkoncertu tria Davida Orlowského i o celém patnáctém ročníku festivalu Struny podzimu naleznete na www.strunypodzimu.cz. Vstupenky na koncert od 22 hodin jsou stále k dispozici.

David Orlowsky se narodil v roce 1981 v německém Tübingenu v rodině houslového pedagoga. V deseti letech začal hrát na bicí a toužil po tom být členem kapely Michaela Jacksona. V patnácti ale navštívil koncert geniálního klarinetisty Giory Feidmana. Ten ho ovlivnil natolik, že se mladý Orlowsky rozhodl vyměnit bicí za klarinet.

V roce 1997 se nadějný klarinetista zúčastnil Feidmanových interpretačních kurzů a kruh se uzavřel. „Král klezmeru“ byl totiž talentem Orlowského tak nadšen, že ho označil za svého nástupce a přizval jej i na několik svých koncertů, čímž odstartoval jeho hudební dráhu. David Orlowsky získal řadu ocenění (například v soutěži mladých hudebníků Jugend musiziert) a koncertoval v mnoha zemích – Skotsku, Portugalsku nebo dokonce JAR. Německý hudební talent studoval u několika renomovaných profesorů, od ledna 2008 se učí u Charlese Neidiche na Manhattan School of Music v New Yorku.

David Orlowsky Trio vzniklo v roce 1997. O svých spoluhráčích, vynikajícím jazzovém kontrabasistovi Florianu Dohrmannovi a klasicky vystudovaném kytaristovi Jens-Uwe Poppovi, David Orlowsky říká: „Ve skutečnosti fungujeme jako smyčcový kvartet. Jsme na sebe absolutně napojení a role každého z nás je stejně důležitá. Odráží se to také v hudbě, kterou sami skládáme. Každý z nás si nechává svobodný prostor pro improvizaci a variabilitu, na druhou stranu se snažíme zachovat její komplexnost a delikátnost.“ Trio nahrálo dvě velmi ceněná alba pro Sony Classical a vystupovalo na řadě festivalů, kupříkladu na festivalu v Lucernu ve Švýcarsku.

Festival Struny podzimu nabídne během podzimních týdnů další dobrodružné výpravy za hudebními zážitky. Na své vystoupení se chystá například crossoverový mág Brad Mehldau společně s operní pěvkyní Anne Sofie von Otter, houslistka Julia Fischer či jazzová královna Dianne Reeves.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11.00 do 18.00 hod.

Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu [email protected] a www.strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.

Sdílet článek: