úterý, 16. listopad 2010

Tommy Emmanuel a vítěz Austrálie má talent Joe Robinson uzavřou Kytaru napříč žánry

Napsal(a) 

Tommy Emmanuel Tommy Emmanuel

Mládí, nadšení, nevyčerpatelná energie a nepopiratelný talent – to jsou hlavní devízy brilantního mladého kytaristy Joea Robinsona. Vítěz populární soutěže Austrálie má talent, jejíž obdoba v současné době probíhá i v České republice, je na svém prvním evropském turné a zavítá i k nám. Hned několikrát se chystá zdejšímu publiku dokázat, že za jeho úspěchem stojí více než sympatický obličej a smysl pro humor. To Tommy Emmanuel už nic dokazovat nemusí – početná suita příznivců i množství ocenění, která za svou hudební kariéru získal, mluví za vše. Společně se postarají o vrchol 13. ročníku festivalu Kytara napříč žánry, který se uskuteční v pátek 19. listopadu v pražském KC Vltavská.

Joe Robinson se českému publiku představí ještě samostatně na čtyřech koncertech - 18. listopadu v Jihlavě, 20. listopadu na zámku v Pardubicích, 21. listopadu v Plzni a 22. listopadu v Luhačovicích. Své umění předvede společně se svým triem, basistou Bernardem Harrisem a bubeníkem Marcusem Hillem.

„Tommy Emmanuel a Joe Robinson představují velmi atraktivní spojení generací i techniky hry na kytaru. V podstatě se českým posluchačům představí Mistr a žák, jenž však svůj vzor velmi rychle dohání. Joe navíc nebude hrát jen na akustickou kytaru, ale i na elektrickou a s doprovodem dalších dvou muzikantů, což koncertu dodává další rozměr,“ popisuje Stanislav Barek, spolupořadatel festivalu Kytara napříč žánry.

Oba kytaristé jsou rodáci z Austrálie, oba v současné době žijí v Americe ve státě Nashville a i jejich životní cesty, ač rozdílné, nesou mnoho společných rysů. Hudbě se začali s vášní věnovat už v dětství. Na počátku více než pět dekád trvající kariéry Tommyho Emmanuela stála píseň Windy and Warm v podání legendárního Cheta Atkinse. Bylo mu tehdy pět. Joe Robinson byl jen o rok starší, když se pod Atkinsovým (a v té době už i Emmanuelovým) vlivem rozhodl pro dráhu kytaristy. O čtyři roky později se ke kytaře konečně dostal a rozjel to ve velkém stylu. Za rok už mu prý jeho učitel neměl co předat a Joe se proto dál učil na vlastní pěst, podle internetu.

Joe Robinson začal sklízet první úspěchy od roku 2007, kdy vydal debutové album Birdseed, které ho vneslo do zorného úhlu Tommyho Emmanuela. Zatímco pro Emmanuela byla klíčovou písní začátku kariéry Windy and Warm, pro Robinsona by mohla podobnou zlomovou skladbou být právě Emmanuelova Classical Gas, se kterou v roce 2008 vyhrál druhé kolo televizní soutěže Austrálie má talent. Následoval jeho přesun do Nashvillu, kde minulý rok vydal album Time Jumpin‘, které produkoval cenou Grammy ověnčený Frank Rodgers.

Zatímco australský kytarový mág Tommy Emmanuel se s internetem naučil pracovat teprve nedávno, mladý talent Joe Robinson vděčí YouTube za část svého kytarového vzdělání. A rovněž raketovou popularitu, k níž přispělo i vítězství v soutěži Austrálie má talent.

Umění obou kytaristů ocenil v poslední době i věhlasný Guitar Player Magazine. Emmanuel se od jeho čtenářů dočkal v roce 2008 a 2010 ocenění Nejlepší akustický kytarista planety. Robinson si na podobné uznání ještě musí počkat a zatím se spokojit s titulem Nejlepší nový talent z letošního roku.

odkazy

Kytara napříč žánry

PR

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.