Snarky Puppy, pětinásobní držitelé Grammy, oslaví na JazzFestu Brno 2024 dvacáté výročí

Legendární americká formace Snarky Puppy posiluje program celoročního mezinárodního festivalu JazzFestBrno 2024, který tak v tuto chvíli nabídne do příštího léta celkem jedenáct koncertů, na nich vystoupí mimo jiné zpěvačka Samara Joy, trumpetista Chris Botti nebo banjista Béla Fleck. Snarky Puppy zahrají ve své početné sestavě na jediném tuzemském koncertě příští rok 1. května v brněnském Sono Centru v rámci turné k zatím poslednímu albu Empire Central, na kterém oslaví dvacet let od svého založení. Zajímavostí je, že již 17. února v Besedním domě představí basista, zakladatel a kapelník této formace Michael League a její dlouholetý člen a klavírista Bill Laurance na samostatném koncertu svůj plně akustický hudební projekt. Předprodej vstupenek na koncert Snarky Puppy začíná 24. listopadu ve 12.00 na webu festivalu, kde najdou zájemci celý program festivalu, více informací i probíhající předprodej na všechny další koncerty.

Brno se stává rájem pro držitele Grammy, jak potvrzují i čerstvé nominace za letošní rok pro ‚naše‘ budoucí účinkující Samaru Joy, Lakecii Benjamin nebo Bélu Flecka,” říká s nadsázkou umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka a dodává: „Snarky Puppy navíc přijíždí nejen s oceněnou deskou, ale i v roce, kdy oslaví kulaté dvacáté výročí založení.

Snarky Puppy vždy udivovali svým početným složením – tři kytary, čtvery klávesy, čtyřčlenná dechová sekce, housle, celá řada perkusí a bicích… to vše pod sjednocujícím vedením zakladatele a basisty Michaela League, který tvrdí: „Náš zvuk se za ty roky velmi rozšířil. Když jsme začínali, naše hudba byla více jazzová a racionální. Po přesunu do Dallasu jsme se stali rytmičtější, emotivnější a v nějakém smyslu hlubší.“ Členové formace nejsou jen hudebníci z USA, ale také Japonska, Argentiny, Kanady nebo Velké Británie.

Snarky Puppy, foto Brian Friedman

Příběh skupiny začal v texaském městě Denton, kde od roku 1947 funguje historicky první vysokoškolská jazzová katedra. Jejím absolventem je i basista Michael League, který Snarky Puppy založil v roce 2004 jako desetičlennou sestavu. Poté, co hrála v J&J Pizza na náměstí a na dalších, často obskurních místech v Dentonu, se kapelník rozhodl nízkonákladově nahrát debutové album a zároveň zrealizovat historicky první turné po malých klubech. Podobně vypadala i celá první dekáda fungování kapely – opakovaně křižovali USA a hráli kdekoliv, kde si pořadatel troufnul risknout jejich angažmá. A vydařilo se – mezi lety 2013 a 2023 posbírala skupina celkem pět cen Grammy. Loni se Snarky Puppy vrátili na koncertní pódia, a tehdy je také poprvé zažilo Brno. „Jednotliví hráči a osobnosti na pódiu neustále posouvají písně novými směry, což je pro mě hlavní kouzlo turné. Rád vidím, jak písně rostou,“ prohlásil tehdy Michael League.

V rámci JazzFestBrno 2024 vedle celého ansámblu Snarky Puppy zahrají jeho dva členové Bill Laurance a Michael League s akustickým projektem, čerstvá držitelka dvou Grammy zpěvačka Samara Joy, Stingův dvorní trumpetista Chris Botti s vlastní kapelou nebo virtuózní banjista a držitel patnácti cen Grammy Béla Fleck. Dále také jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini, brilantní americký trumpetista Keyon Harrold proslavený tím, že nahrál part Milese Davise v životopisném filmu Miles Ahead, mladá newyorská saxofonistka Lakecia Benjamin, japonský trumpetista Takuya Kuroda nebo all-stars projekt Trio Grande.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější