Pod rohožkou: Naj Ponk

Vstávám kolem deváté až jedenácté, pustím se ke kafi Franka Sinatru nebo něco podobného a pak záleží na tom, co je na programu dne. Člověk musí často jít něco nakoupit nebo zařídit – toho kdyby nebylo, tak bych byl opravdu šťastný. Pak následuje buď poslechový čas nebo čas na cvičení. Někdy si pustím rovnou něco, co mě zabije, abych nemohl cvičit (třeba Brada Mehldaua), a nebo jdu cvičit hned. Nemám v tom systém, nechávám tomu volný průběh. Cvičím, když vím, že to bude mít efekt, a když vím, co chci z nástroje chci dostat.

Moje noc

Mám rád klid před hraním, uvolním se, dám si nějakého toho Jacka nebo pivo. Zahraju jeden set, za ten se toho většinou stane málo (myslím v tom smyslu, o co člověku v hudbě vlastně jde), pak je pauza, přijdou obvykle fanoušci a známí, kteří mi obvykle nabízejí další drinky, pak je třetí set, a pak někdy zůstanu až do zavíračky, třeba s barmankou Mimi u Glena, to se klidně může stát. Když jsem doma, čtu si nějakou knížku nebo materiály z otcova archívu, pořád se hrabu v jeho starých Down Beatech. A nebo si pustím v posteli muziku, dokud mě to neuspí.

Co čtu

Mí oblíbenci jsou Raymond Chandler nebo úplně odjinud – Remarque, ale toho jsem četl naposledy tak před patnácti lety. Teď mám zrovna rozečteného Solženicina – Jeden den Ivana Děnisoviče. Literaturu tohoto druhu jsem nikdy nečetl a říkám si, že by to člověk, chtě nechtě, měl znát.

Oblíbené místo

U mě doma – v mém jazzovém království. Pak Paříž. A taky Londýn. A do čtvrtice, protože čtyři jsou nejvíc, „office“. To je v klubu U malého Glena. Když napíšu někomu v angličtině zprávu „See you at the office tonight“, je jasné, kde mě najde.

Konzervativnímoderní

Já nevím. Když poslouchám Glenna Goulda, jak natočil před třiceti lety Bacha, tak mě dost dobře nebaví poslouchat někoho jiného, kdo to natočil dnes nebo před padesáti lety. Co se týče jazzu, jedu pořád hodně ve starých věcech, to znamená počínaje Jelly Roll Mortonem…

K pití

Z tvrdého alkoholu je můj favorit Jack Daniels. Když ho někde nemají, dám si pivo nebo víno, ale žádnou jinou whisku, protože nechci, aby se mi rozskočila hlava. Dlouho jsem hledal něco, co mi bude dělat dobře… no, relativně dobře! Jack je zabiják jako všechno ostatní. Drogy mě vůbec nezajímají.

Kuchyně

Mám rád italskou, čínskou, thajskou jenom někdy, kdy člověk zrovna nehoří, a českou mám taky rád, až na nějaké detaily, třeba smažený květák. Nejsem si jist, jestli má příprava jídla se dá označit za vaření. Někdy to dopadne přímo katastrofálně. Ale jindy se mi zase něco jednoduchého povede.

2 2Filmy, televize

Indiana Jones, zrovna ho dávali. Stálý oblíbenec je James Bond. Připadám si jako docela velký filmový fanoušek, ale nejsem žádný odborník, beru to čistě jako zábavu a relax.

Obchodní stránka branže

… špatně. Když jsi jazzman, tak je to špatně, musíš mít manažera, který by tě neoholil a všecko zařídil. Pokud nemáš manažera, tak je to špatně. Rád bych řekl, že ho mám, ale nemám.

Počítač, mobil

Fascinuje mě, jak to jde dopředu a jak nás to jednoho dne sežere. Nedávno jsem posílal známé do New Yorku e-mail a poprosil jsem kamaráda Tonnyho, ať mi to zapne. Pak jsem jedním prstem kloval dvě hodiny tři věty. Nakonec mi pomohl, protože bychom tam jinak seděli ještě dnes. Mobil jsem dostal k vánocům, a tudíž jsem byl postaven před hotovou věc. Ve finále to stojí docela dost peněz. To píšeš zprávu támhle, jak swinguje někdo támhle a je to hned.

Jiné povolání

Chtěl bych být slavným fotbalistou (smích). Přestože fotbal nesnáším! Když vidím to celosvětové šílenství okolo takové stupidity jako je fotbal a všechny ty prachy, co se kolem toho točí, tak si říkám: A Mike Carr nemá na chleba! A Mike Carr je větší muzikant, než všichni ti fotbalisti dohromady!

Jiný nástroj

Philly Jo Jones! Určitě bicí. Samozřejmě, že se mi líbí i jiné nástroje, ale Philly Jo a Art Blakey mě tehdy uhranuli a mám to nějak v podvědomí. Možná je to i tím, že tady nikdy nebyl žádný bubeník, který by vyčníval nade všechno, jako byl třeba Buddy Rich.

Přátelé, známí

Mám pár velmi dobrých přátel, z nichž musím jmenovat „Dýdýho“, to je náš německý fanoušek, který má strašně rád jazz a „swingující stuff“. Pak Tony, ten je z Anglie, René z Chicaga, zpěvačka Miriam Bayle je ze Slovenska, ta patří taky do smečky, kytarista Petr Zelenka.

Klidný nebo impulsivní

Záleží na situaci. Někdy jsou všichni v pohodě, je dobrá sestava, ale stačí jeden magor, co začne vyprávět hovadiny, a tím to končí.

Co mě hodně naštve

Když kapela neswinguje. Když jsi v kapele plné individualit a všichni umí hrát, ale z nějakého důvodu to nemůže nikdy fungovat dohromady.

Co mě nejvíc těší

Když vidím pětasedmdesátiletého Raye Browna s triem. To je podle mě ideální stav.

SRDCOVÁ SEDMA

1. John Coltrane: BLUE TRAIN

2. Art Pepper + Eleven

3. David Hazeltine: THE CLASSIC TRIO Vol. 1

4. David Hazeltine: THE CLASSIC TRIO Vol. 2

5. Brad Mehldau: ELEGIC CYCLE

6. Oscar Peterson PLAYS BASIE

7. Philly Jo Jones: SHOWCASE

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější