pondělí, 10. říjen 2005

Najponk Trio - Ballads Blues & More

Napsal(a) 

Najponk Trio: Ballads Blues & More Najponk Trio: Ballads Blues & More
Jan Knop - piano, Robert Balzar - kontrabas, Martin Šulc - bicí. Nahráno: září 1999. Vydáno: reedice, 2005. TT: 74:13. 1 CD Cube Metier MJCD 2528.

Triu Najponk , které si na naší jazzové scéně vydobylo značného renomé, se dostalo cti, že jeho CD Ballads Blues & More bylo jako první vybráno k reedici u vydavatele Cube-Metier producenta Pavla Vlčka. Album vyšlo už před šesti lety. Právě tehdy bylo trio vyhlášeno nejlepší jazzovou skupinou roku a uspělo i v tehdejším Cenění Karla Velebného. Reediční vydání se shoduje s původním, i pořadí skladeb zůstalo zachováno. Vše je rozšířeno o dva bonus tracky, apendix původního alba.

Disk je především dokonalou interpretací převzaté tvorby. Knop se autorsky podílí na čtyřech kusech, jeho opusy si však v ničem nezadají se známými standardy, a nejsou tedy jen zaplněním časového limitu.

Už úvodní For Funky Bobby Timmons zaujme na první poslech hráčskou vyspělostí členů i zajímavou gradací. Světoznámá Kosmova Autumn Leaves existuje v mnoha podobách, Najponkovo pojetí má přesto šanci nezapadnout. Tak bychom mohli probírat jednu skladbu za druhou a na každé najít nesporné kvality. Nejvýraznějším počinem je asi What a Difference a Day Made od Marie Grever, kde vedle Najponkova piana uslyšíme i nádherné Balzarovo sólo na kontrabas. Třetí člen tria, Martin Šulc , se drží na snímku decentně v pozadí, jeho hra je nenápadná, ovšem vždy spolehlivě podporující sólistu. I obyčejná autorská "dvanáctka", jakou je Blues For Mr. PV , dokazuje, že se dá hrát s patřičnou invencí a zodpovědností stejně tak jako skladby renomovaných autorů. První z bonusů je pěkná Mobleyho Bossa De Luxe , album uzavírá známá skladba Williama C. Handyho Careless Love v osobitém pojetí tria.

Deska vzbudila již v roce vydání zaslouženou pozornost, a proto je její reedice zcela na místě. Dnešní doba moc nepřeje pomalým baladám, jež nám předkládá Najponkovo trio. Tím spíš bychom se měli v neustálém denním shonu umět zastavit a vychutnat veškeré ingredience této povedené formace. Příležitostí na albu je dost.

Vydavatel: Cube Metier

Stopáž: 74:13

Nahráli: Najponk Trio, Jan Knop - piano, Robert Balzar - kontrabas, Martin Šulc - bicí

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.