pondělí, 25. listopad 2002

Lionel Hampton

Napsal(a) 

První zářijovou sobotu ráno se zastavilo srdce další významné jazzové legendy, vibrafonisty, kapelníka a také showmana Lionela Hamptona. Jeho zdraví vyžadovalo zvýšenou péči již delší čas, není divu, vždyť žil plných 94 let, byť existují domněnky, že se narodil o několik jar později, než uváděl.

Jeho hvězda začala stoupat nedlouho poté, co si ve víře, že tak dostatečně upozorní na svůj neobvyklý nástroj, založil roku 1936 orchestr. Víra se naplnila díky Hamptonově výrazné melodické hře a nevyčerpatelné radostné energii často přecházející až v téměř hysterické vzrušení. A když si dopřál jeho energický bigband roku 1986 přestávku (jezdil ještě v 90. letech!), byl v té době nejdéle existujícím jazzovým orchestrem vůbec. V roce 1937 angažoval Hamptona Benny Goodman do prvního rasově smíšeného swingového souboru v dějinách - do kvartetu s černým pianistou Teddy Wilsonem a bílým bubeníkem Genem Krupou. V následujících letech se vibrafonista účastnil nahrávání těch nejlepších snímků vrcholné swingové éry s mnoha hvězdami po boku, včetně například Billie Holiday. Jeho orchestr fungoval jako univerzita pro mladé talenty, včetně Charlese Minguse, Arta Farmera, Illinoise Jacqueta, Dextera Gordona nebo Clarka Terryho, ale Hampton za sebou zanechal i velké množství nahrávek s malými soubory - do dějin vešla například jeho spolupráce se Stanem Getzem. Byl úspěšný i v obchodní sféře a pohyboval se v seniorských kruzích newyorské politiky. Pod dvěma multimilionovými obytnými komplexy v Harlemu je podepsána L. H. Development Corporation, jeho sen postavit vlastní hudební univerzitu došel naplnění v roce 1988, odkdy najdete v Idaho L. H. Centre For The Performing Arts.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.