úterý, 1. září 2009

Kytara napříč žánry: vizionář Steve White i Jacskonova spoluhráčka Jennifer Batten

Napsal(a) 

Vicki Genfan, foto RLGEYER Vicki Genfanfoto: RLGEYER

Od blues, přes jazz a ragtime, až k folku, klasice či rocku – festival Kytara napříč žánry v průběhu šestnácti koncertů představí i letos kytarové mistry nejrůznějších hudebních stylů a rozmanitých technik hry na akustické či elektrické nástroje. Od 18. října do 28. listopadu budou mít návštěvníci v Praze, Brně, Pardubicích, Táboře a dalších městech příležitost vidět a především slyšet čelné osobnosti světové i tuzemské kytarové scény.

Zahajovací koncert 18. října v pražském Dejvickém divadle bude patřit americkému hudebnímu vizionáři Stevu Whiteovi , který sám sebe nazývá „One-Man-Blues-Orchestra“. Během dalších podzimních týdnů zazáří takové osobnosti, jako jsou světová kytarová superstar Vicki Genfan , šarmantní italský virtuos a „král trsátkové hry na akustickou kytaru“ Beppe Gambetta nebo česká kytarová legenda Jiří Jirmal , jenž se svými hosty oslaví 65 let na koncertních pódiích. Další významné jubileum – 70. narozeniny – oslaví také kytarista a profesor AMU Milan Zelenka , který vystoupí s přáteli a žáky, mezi něž patří osobnosti jako Pavel Steidl nebo Lenka Filipová .

Odbočkou bude koncert věnovaný niněře, dnes již řídce používanému historickému nástroji, kterou představí vídeňský hudebník Matthias Loibner . Na předválečnou tradici kytarových a mandolínových spolků naváže zase Bohemian Guitar Orchestra , čítající několik desítek členů převážně z řad studentů a absolventů českých konzervatoří.

Tradiční harmonické tóny akustických kytar letos doplní i ostřejší zvuky kytary elektrické. „Svou účast potvrdila fenomenální kytaristka a dlouholetá členka skupiny Michaela Jacksona Jennifer Batten , která spoluvytvářela podobu nejslavnějších skladeb Jacksnova repertoáru. Vystoupí společně s Vicki Genfan ,“ říká dramaturg festivalu Stanislav Barek „Jejich společný projekt je čerstvou novinkou a tuzemské publikum tak bude mít možnost vidět jeden z prvních evropských koncertů tohoto hvězdného ženského kytarového dua.“

Kytara napříč žánry, různá místa, 18. 10. – 28. 11. 09

odkazy

Kytara napříč žánry

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.