středa, 3. říjen 2007

Kde studovat jazz

Napsal(a) 

Pokud chce někdo studovat v České republice jazz a nespokojí se s absolutoriem na klasické konzervatoři, má v zásadě jedinou možnost: Vyšší odborná škola při pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka je jediná, která takto specializované studium (tříroční pomaturitní) nabízí. Jazzové oddělení, které zde před čtyřmi lety pod vedením Jaromíra Honzáka vzniklo, stačilo již vychovat pěknou řádku jazz praktikující mladší generace hudebníků. Nicméně pražská VOŠ má i své "mouchy". Především zde není možné získat alespoň bakalářský titul a akreditace pro jeho přidělování je zatím v nedohlednu - je podmíněno navázáním spolupráce s podobně orientovanou vysokou školou (obsáhlou reportáž o Konzervatoři J. J. a přičleněné VOŠ přinesl slovenský Hudobný život v čísle 11-12/2006).

Absolventi pražské VOŠ a přirozeně i klasických konzervatoří pak mohou v Česku pokračovat na nejrůznějších akademiích či vysokých školách (například obory muzikologie či skladba), ovšem ty ve srovnání se zahraničím ucelené praktické a ryze "jazzové" obory nenabízejí.

Pak je tu i jiná možnost, kterou v poslední době využívá stále více českých a slovenských studentů, a tou je studium v zahraničí. A už nemusí jít jen o americkou modlu jménem Berklee College (v poslední době tu studovala Anna Mlináriková), své renomé si získaly i školy v Budapešti (Jazzová akademie Ference Erkela, kde studoval pianista Ondrej Krajňák), v Grazu (v minulosti Luboš Šrámek, nyní zpěvačka Lucia Lužinská), v Katovicích (kam se letos hlásí polovina mladého Vertigo Quintetu) či třeba v Kolíně nad Rýnem. Cesta na ně přitom nemusí vést přímo, ale i přes výměnné programy českých univerzit (programu Erasmus využil třeba trumpetista Jan Přibil).

Reflexe českých a jednoho polského studenta na zahraničních jazzových školách přinášíme v tomto čísle.

Petr Vidomus

V Harmonii zakotvil na podzim 2004, kdy si jej na základě reportáže z francouzského jazzového festivalu vybrala jako svou náhradu Petra Konrádová (Petro, díky!). Stal se editorem jazzové rubriky časopisu, což znamená, že pro vás vybírá ta nejzásadnější témata, která hýbou světem tohoto žánru, dohlíží na kvalitu článků a v neposlední řadě sám píše. Do jeho textů se může promítat láska k sociologii, Francii a jazzrocku 70. let. Mimo to má rád dobré víno, cestování a fotografii. Můžete jej znát také coby hlas stanice ČRo Jazz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.