pondělí, 12. září 2005

John Scofield - That's What I Say - The Music Of Ray Charles

Napsal(a) 

John Scofield: That's What I Say - The Music Of Ray Charles John Scofield: That's What I Say - The Music Of Ray Charles

John Scofield - kytary, Steve Jordan - bicí, Larry Goldings - Hammond B3 Organ, Wurlitzer, Willie Weeks - basa, a hosté. Nahráno: 12/2004, Avatar Studios, NYC. Vydáno: 2005. TT: 65:27. 1 CD The Verve Records 000436002 (Universal Music).

Z "velké čtyřky" generace kytarových padesátníků - Pat Metheny, Bill Frisell, Mike Stern a John Scofield - hraje ten poslední nejplnokrevnější, nejuvolněnější a nejhravější groovovou hudbu. Příklad jeho neodolatelného mladického šarmu jako by následoval i Bill Frisell, který se v minulém roce vymanil ze svých vleklých countryjazzových nostalgií a za album Unspeakable obdržel zaslouženou cenu Grammy.

Aktuální Scofieldův počin je trochu mimo ortodoxně groovovou mísu. Kytarista na něm hraje písně z repertoáru Raye Charlese - to by byla dobrá marketingová strategie, i kdyby toto album nebylo naplněno skvělou a životaschopnou muzikou. Ale určitě nevyznívá jako znouzectnost mezi řadovými nahrávkami, založená na momentální Charlesově konjunktuře. John Scofield k tomuto není odkázán. Jde po muzice.

Základní sestava kapely je impozantní: na hammondky hraje Larry Goldings , na bicí producent desky Steve Jordan , jenom za baskytarou je neznámý Willie Weeks (kde ten Scofield bere ty neznámé skvělé basisty?). Mezi pěveckými hosty hvězdí Dr. John , ale najdeme zde i další zvučná jména - Warren Haynes , John Mayer , Aaron Neville či Mavis Staples , plus několik instrumentalistů.

Charlesovská esence je místy pěkně patinovaná, místy futuristická pro 21. století (viz zejména Scofieldovy elektronické efekty). Zní to moc komunikativně, tudíž sympaticky prodejně. Jako úvod ke Scofieldovi bych žhavému začátečníkovi toto CD nepustil - v tomto směru si výsadní místo drží A Go Go (1997) a Überjam (2002), kterému na paty šlape předloňský opus Up All Night . That's What I Say míří hlouběji. Scofield je zde principál, který na milém večírku se skvělou, léty ověřenou muzikou vítá mimořádné V.I.P. hosty. To není málo. A i pokud blues zrovna poslouchat nemusíte, v tomto případě vás jistě potěší, protože lepší ve svém subžánru těžko najdete.

Vydavatel: The Verve Records/Universal Music

Stopáž: 65:27

EAN: 000436002

Nahráli: John Scofield - kytary, Steve Jordan - bicí, Larry Goldings - Hammond B3 Organ, Wurlitzer, Willie Weeks - basa, a hosté

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.