středa, 17. srpen 2005

Jana Koubková & EU Band: Live in Jazz Club

Napsal(a) 

Jana Koubková - zpěv, Peter Lipa - zpěv, Zdeněk Fišer - kytary, Ondřej Kabrna - piano, Hammondovy varhany, Vít Švec - kontrabas, Pavel Razím - bicí. Nahráno: 6. - 8. 11. 2004, Jazz Club U staré paní, Praha. Vydáno 2005. TT: 74:16. 1 CD Multisonic 31 0639-2 531.

Po tři večery Jana Koubková a její EU Band , spolu s hostem Peterem Lipou , nahrávali ve známém pražském klubu desku Live In Jazz Club . I když je to živý snímek, posluchači neuslyší záznam jam sessions. Opak je pravdou, jedná se o předem připravená aranžmá, která jsou přesně šitá na míru hlavním protagonistům.

CD obsahuje vesměs známé jazzové standardy. Hned úvodní titul, který začíná typickým scatovým vstupem zpěvačky a cappella s postupným nástupem kontrabasu, se rozrůstá přidáváním dalších spoluhráčů a rovněž scatujícího Petera Lipy. Přes klavírní sólo se dostáváme do velice příjemné atmosféry připomínající a vytvářející iluzi jam session. Druhá kompozice, světoznámý evergreen The Man I Love , může oslovit nejen svou hudební stránkou, ale i málokdy uváděným českým textem Pavla Kopty s názvem Chtěla bych mít vagón spací , kde kromě nápaditých slov nelze pominout i dobře vystavěnou basovou linku. Klasická skladba Billyho Strayhorna Take a The "A" Train v pojetí Petera Lipy začíná scatem obou zpěváků nad ostinátní kontrabasovou figurou, po několika úvodních chorusech se opět zcela rozjíždí v živý jam, přičemž nechybí kvalitní sóla hráčů EU Bandu.

Z trochu jiného soudku je Pavlíčkovo Hejno racků , i když nikterak nevybočuje z kontextu celé nahrávky. Thad Jonesova A Child Is Born zahrnuje, kromě jiného, poměrně zajímavé klavírní sólo Ondřeje Kabrny . Summertime je kus, který existuje jistě v tisíci podobách, ale s českým textem Jana Wericha jej zas tak často slyšet nelze, a to je jistě škoda. Návrat vlaštovek do kraje Enšů pochází ze spolupráce Koubkové s proslulou japonskou pianistkou a vokalistkou Aki Takase a na nahrávce je zřejmé, že si ji zpěvačka, ale i posluchači v klubu docela užívali. Klasická latina Antonia Carlose Jobima Aqua De Beber je sice na CD rozsahem nejdelší, díky bezchybné gradaci a přednesu však ona délka nepůsobí nijak nepatřičně. V titulu Jen s jednou postelí se zpěvačka představuje nejen jako autorka hudby, ale i textařka.

Nemalou zásluhu na úspěchu U staré paní měla bezesporu formace EU Band, která vydatně přispěla k vytvoření podkladu pro skvělé výkony obou sólistů.

Vydavatel: Multisonic

Stopáž: 74:16

Nahráli: Jana Koubková - zpěv, Peter Lipa - zpěv, Zdeněk Fišer - kytary, Ondřej Kabrna - piano, Hammondovy varhany, Vít Švec - kontrabas, Pavel Razím - bicí

Body: 3 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.