pátek, 9. říjen 2015

International Jazz Festival Praha letos s Josefem Vejvodou a Bobem Mintzerem

Napsal(a) 

Bob Mintzer, foto Derek Clark Bob Mintzerfoto: Derek Clark

Tento podzim přináší už 37. ročník International Jazz Festival Praha, jednoho z nejstarších jazzových festivalů v Evropě. Od čtvrtka 8. října do neděle 8. listopadu představí jazzovou tradici i nové tváře.

Letošní ročník otevře nové jazzové uskupení Charlie & Nightingales, pro své bigbandové skladby a skvělá bubenická sóla se po dva dny obklopí těmi nejlepšími hudebníky české jazzové scény česká legenda Josef Vejvoda. Ten letos slaví rovných sedmdesát let, ve kterých stihl hrát s hvězdami české i světové hudební scény, od Karla Růžičky či Emila Viklického po Teda Cursona a Davida Friedmana, nemluvě o jeho dirigování v celosvětově proslulé Carnegie Hall v New Yorku. Další osobností festivalu je kytarista Rene Trossman s jeho novým dynamickým sextetem, spoluhráč Buddyho Scotta, Bythera Smithe nebo Icemana Robinsona, který o své současné kapele tvrdí, že je nejlepší, s jakou kdy hrál.

Josef Vejvoda Josef Vejvoda

Mezinárodní uskupení Les Sirénes String Quartet zahraje k poctě kapely Beatles. Inovativní jazzové úpravy dnes už klasických hitů jsou jen další částí rozsáhlého díla Milana Svobody. Jedním z lákadel festivalu bude zpěv Lorenzo Thompsona. The Blues Man, jak mu v Chicagu říkají, svým hlubokým hlasem, chvíli hravým, chvíli teskným, přitahuje po celém světě spoustu posluchačů.

Výjimečnou událostí, kterou IJFP připomene, je čtyřicáté výročí Prague Big Bandu, v čele s legendou českého jazzu Milanem Svobodou. Prague Big Band vystoupí s Bobem Mintzerem, držitelem dvou cen Grammy, v sále Městské knihovny Praha. V osobnějším kontaktu bude Bob Mintzer s diváky na svém dvouhodinovém vystoupení v jazzovém klubu Reduta, v  kvintetu složeném z nejlepších mladých jazzmanů Visegradu - Kálmánem Oláhem, Lukášem Oravcem a dalšími.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.