středa, 21. listopad 2007

Dont’t worry, be happy: Bobby McFerrin v Praze

Napsal(a) 

Bobby McFerrin Bobby McFerrin

Legendární Bobby McFerrin míří poprvé do České republiky. Představí se 15. května v Kongresovém centru Praha a svým vystoupením zároveň zahájí novou koncertní sérii Strings of O2 , za kterou stojí pořadatelé festivalu Struny podzimu .

Hudební záběr dnes sedmapadesátiletého McFerrina je nezměrný – od řízení velkých symfonických orchestrů přes komponování hudby k hollywoodským spektáklům až po celosvětově proslavené sólové koncerty. Se svým rozsahem hlasu o čtyřech oktávách má na kontě dvacet milionů prodaných alb a deset cen Grammy.

Prvním Bobbyho nástrojem by klarinet, záhy jej však vyměnil za piano a teprve v roce 1977 dospěl k závěru, že spíše než s pianem prorazí se svým hlasem. Krátce nato začal zpívat se skupinou Astral Project v New Orleans, aby poté postoupil do vyšší ligy a přimkl se k legendárnímu jazzovému vokálnímu průkopníkovi Jonu Hendricksovi .

Na počátku 80. let po sobě v rychlém sledu následovaly triumf na Jazz Festival v New Yorku a natočení eponymního sólového alba. Velkoformátový hit Don´t Worry, Be Happy! vyšel na albu Simple Pleasures v roce 1988 – ve stejném roce rovněž poprvé zakusil ovace zaplněné Carnegie Hall. Snad i tento zážitek jej přiměl k zahájení studia dirigování, až byl v roce 1994 jmenován uměleckým ředitelem St. Paul Chamber Orchestra a vydal album Paper Music, kde se poprvé objevil v roli dirigenta.

Zatím poslední album Bobbyho McFerrina vyšlo před pěti lety a nese název Beyond Words .

Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro v cenách od 800 do 5500 Kč.

Bobby McFerrin, Praha – Kongresové centrum, 15. 5. 08

odkazy

Bobby McFerrin

Bobby McFerrin v Praze

Strings of O2

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.