pátek, 6. květen 2005

Dave Brubeck: Private Brubeck Remembers

Napsal(a) 

booklet booklet
Dave Brubeck - piano. Vydáno 2004. TT: 61:37 + 52:16. 2 CD Telarc CD-83605 (distribuce Classic).

Každý z nás si občas vzpomíná na písničky, které ho doprovázely od jeho mládí, vybavuje si je však většinou jen sám pro sebe. Dave Brubeck předložil teď takovou intimní písničkovou autobiografii i svým posluchačům. Na jednom CD ji tvoří čtrnáct melodií, které ho provázely v jeho vojenských letech: ve výcvikových táborech v Americe a od roku 1944 s armádou ve Francii a v Německu, s napjatou nejistotou, nečeká-li ho po skončení války v Evropě třeba ještě další fronta v Pacifiku.

Brubeck se snaží hrát tyto melodie tak, jak je asi hrával tenkrát: bez hudebního rozvíjení nebo jazzových stylizací, jako písničky, v nichž nemalou roli hrál i text, rezonující s city vojáků daleko od domova. Není to deska určená k hudební analýze a nic pro ty, kdo chtějí poznat Brubecka jako pianistu nebo hudebního tvůrce. Tím více však pro ty, kdo chtějí zkusit vcítit se do světa tehdy dvacetiletých, kteří druhou světovou válku prožívali v uniformě a uprostřed zvratů a explozí, jež mohly znamenat jejich konec. Pro ně je tu k prvnímu CD přidáno i druhé: padesátiminutový rozhovor s Walterem Cronkitem , v němž Brubeck vypráví svůj příběh od dětství, kdy matka z něho chtěla mít koncertního pianistu a otec pokračovatele ve vlastní tradici dobytkářského rančera, až k návratu z armády a ke studiu s Dariusem Milhaudem , které mu umožnila americká péče o válečné veterány.

Pro ty, kterým mluvená angličtina může působit jisté potíže, je tu poměrně obsáhlý Brubeckův vlastní text v bookletu. Chcete-li se něco dovědět o Brubeckově mládí, je to pro vás to správné album. Chcete-li poslouchat jeho zralou hudbu, musíte si vybrat něco jiného.

Vydavatel: Telarc/Classic

Stopáž: 61:37 + 52:16

Body: 4 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.