neděle, 13. březen 2022

Český rozhlas Jazz ocenil nejlepší jazzová alba roku. Zvítězila pianistka Nikol Bóková

Napsal(a)  Petr Hagmann, Erich Singer / pro čtenáře Harmonie připravili Tomáš Moravec a Petr Kadlec

Nikol Bóková, foto Jan Vala Nikol Bókováfoto: Jan Vala

Nejlepší jazzovou nahrávkou roku 2021 je podle Českého rozhlasu Jazz album Prometheus pianistky a skladatelky Nikol Bókové. Odbornou anketu Česká jazzová sklizeň pořádá Rozhlas už devátým rokem, její součástí je i přehled všech vydaných nahrávek a databáze klubů.

Pokud lze uplynulý rok nějak shrnout, pak je to nejistota a nepředvídatelnost. Týkalo se to i desítek jazzových klubů a ještě většího množství muzikantů, kteří v poslední době jen obtížně sestavovali turné, a tedy hlavní zdroj obživy,“ připomíná hlavní výzvy uplynulého roku Petr Vidomus, dramaturg stanice ČRo Jazz.

Podívejte se na klip vítězného alba:

Podle Vidomuse se teprve nyní, s jistým zpožděním, do celkového počtu vydaných alb promítla pandemie. „Desek vyšlo méně než v roce 2020 – celkem 47 – a mám dojem, že hudebníci se i méně pouštějí do časově a finančně náročných projektů, jako jsou bigbandy, a častěji sází na přehrabovaní archivů, tedy dříve nevydaných živých nahrávek,“ vysvětluje. I tak je podle dramaturga český jazz v dobré kondici. Vzniklo nové brněnské vydavatelství Bivak Records a naplno se rozjela i aktivita mladistvého experimentálního labelu MaRecords.

Panel devíti hudebních publicistů a promotérů za nejlepší českou jazzovou desku roku 2021 označil album Prometheus pianistky a skladatelky Nikol Bókové. „Autorka si porotu poněkolikáté získala aktualizovanými reminiscencemi na hudbu třetího proudu i netradičním obsazením s kytarou a lesním rohem,“ říká Vidomus.

Klenuté, posmutněle zadumané a zároveň povznášející motivy patří k tomu nejnosnějšímu, co Bóková zatím publikovala. Nejde tu samozřejmě jen o melodickou invenci, tou už Nikol Bóková přesvědčila i na předchozích „šťastnějších“ albech, ale také o feeling, motivaci ke hře, k otevřeně citovému vyjádření,“ napsal na adresu alba Prometheus recenzent Tomáš S. Polívka v Harmonii 7/2021.

Treetop, foto Dušan Tománek Treetopfoto: Dušan Tománek

Na druhém místě ankety se umístilo album Treetop stejnojmenné formace v neobvyklém obsazení akordeon, kontrabas a trombón. Posledním oceněným je pianista Tomáš Sýkora, který si třetí příčku vysloužil za orchestrální poctu Karlu Růžičkovi.

Anketa o nejlepší jazzové album je součástí katalogu Česká jazzová sklizeň, který každoročně mapuje všechny vydané nahrávky daného žánru v zemi. Podle Vidomuse se loňský rok vyznačoval několika trendy: „Pro scénu je nyní typická roztříštěnost do mnoha směrů, překračování žánrových škatulek a přehršel nových, ale inspirativních jmen. O to víc překvapí, jak v aktuálním seznamu není mnoho zastoupena střední, jindy tak aktivní generace.“

Tomáš Sýkora, foto Vít Šimánek Tomáš Sýkorafoto: Vít Šimánek

V uplynulém roce vyšla také celá řada nově objevených starších koncertních nahrávek a také reedic. K nim patří například remasterované záznamy jazzrockového Pražského bigbandu, Mahagonu či Jazz Q, nebo dříve neznámé živé snímky Jiřího Stivína.

Dvaatřicetistránkový katalog vydaných alb distribuuje Český rozhlas zdarma na vybraných jazzových akcích, posluchači si jej mohou také stáhnout v pdf nebo prolistovat zde. O tištěné vydání si mohou zájemci zdarma napsat na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Vítězové ankety Česká jazzová sklizeň 2021

  1. místo: Nikol Bóková ‒ Prometheus (Animal Music)
  2. místo: Treetop ‒ Treetop (Animal Music)
  3. místo: Tomáš Sýkora ‒ Songs for Orchestra (Animal Music)

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.