úterý, 18. říjen 2011

Československý jazzový festival odstartuje již tuto středu; vedle předních českých jazzmanů se představí i světové špičky

Napsal(a) 

Al Di Meola Al Di Meola

Hudební lahůdky v podání předních jazzových interpretů zazní poprvé již tuto středu na tradičním 28. Československém jazzovém festivalu v Přerově. Festival, jehož program je pestrou paletou stylů od latinskoamerické hudby, přes jazzový mainstream, world music až po elektrickou fúzi, přivítá kromě významných tuzemských sólistů rovněž výjimečné hosty světové hudební scény. Letošní ročník zahájí středeční galavečer, kterým bude Tančírna 28. Československého jazzového festivalu. Orchestr Karla Vlacha se svými zpěváky a sólisty pozve návštěvníky na taneční parket, a připomene sté jubileum svého zakladatele a kapelníka. K oslavě se připojí také kvinteto Felixe Slováčka, které posluchačům v průběhu večera nabídne osvěžující koncertní Felixír.

Hlavní program nabitý hudebními i uměleckými zážitky se uskuteční ve dnech 20. – 22. října, kdy se během třech večerů vystřídají na pódiu Městského domu v Přerově pozoruhodné osobnosti jako virtuózní zpívající bubeník a perkusista SONNY EMORY se sestavou Cachet Fusion, jeden z nejobdivovanějších jazzových kytaristů AL DI MEOLA, který přijede se svou současnou kapelou New World Sinfonia a v neposlední řadě hvězda afrokubánského jazzu, která letos získala svou osmou Grammy, CHUCHO VALDÉS s kapelou THE AFRO CUBAN MESSENGERS. Tuzemskou scénu bude reprezentovat cimbalistka ZUZANA LAPČÍKOVÁ se svým jazzově orientovaným kvintetem, ze Slovenska na festival zavítá skupina JAZZONANCE se zpívajícím lídrem Berco Baloghem a klavíristou Ľubomírem Šrámkem. Celý festival zahájí big band, do kterého lídr Jan Kučera a trumpetista Jiří Neradílek pozvali přátele trumpetisty Pavla Husičky, jenž před rokem odešel na věčné jam session.

Hlavní festivalové koncerty proběhnou jako obvykle v Městském domě v Přerově. Na ně naváží oblíbené afterparty, na kterých se pod hlavičkou AgharRTA Gang představí různá seskupení hudebníků působících v tomto populárním jazz klubu.

Poslední vstupenky lze zakoupit v předprodeji v Městském domě Přerov v Kratochvílově 1, rezervace na telefonu 581 290 311 nebo e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Cena vstupenky na jeden večer na číslované sedadlo: čt 300,- Kč, pá + so 350,- Kč, na stání 150,- Kč, cena festivalové permanentky 750,- Kč. Veškeré další informace na http://www.csjf.cz.

Na 28. Československém jazzovém festivalu v Přerově bude jméno Al Di Meola určitě patřit k těm nejskloňovanějším. Každý, koho jenom trochu zajímá jazz nebo improvizovaná hudba, někdy zaslechl tohoto brilantního virtuóza, jenž se podílel na oslnivých nahrávkách s Janem Hammerem, Anthonym Jacksonem, Stevem Gaddem a Mingo Lewisem, na snímcích, které natočil v triu s dalšími dvěma

kytarovými superhvězdami Johnem McLaughlinem a Paco de Lucíou, na projektu Rite of Strings se Stanleym Clarkem a Jean-Luc Pontym nebo na vrcholných hitech jazzrockové fúze 70. let, při jejichž vzniku asistoval Chicku Coreovi ve skupině Return to Forever. Zástupy jeho fanoušků obdivují oslnivou techniku, se kterou dokáže rozeznít akustickou i elektrickou kytaru, ale také hloubku a oduševnělost jeho kompozic a lyriku jeho výrazu. Na festivalu v Přerově uslyší návštěvníci hudbu z  posledního alba Pursuit of Radical Rhapsody. Recenzent časopisu Down beat o něm napsal: „Po mnoha letech, kdy Al Di Meola na svých albech exhibicionisticky předváděl kytarovou techniku, mne potěšil uvolněný, kouzelně utkaný ansámbl s lidovými středomořskými rytmy. Zvláštním požitkem je akordeon Fausta Beccalossiho. Krásný projekt!“

V závěru posledního večera vystoupí další festivalová hvězda, virtuózní pianista a jedna z největších osobností afrokubánského jazzu Chucho Valdés. Jeho vystoupení s kapelou The Afro Cuban Messengers bude jistě nezapomenutelným uměleckým zážitkem. Přerovský koncert bude pokračováním jeho současného dvouletého turné k poslední desce Chucho’s Steps. „Během turné jsme se dostali na mnoho různých míst, ale hrát v České republice se nám zatím nepoštěstilo – o to víc se těším na přerovské publikum!,“ říká Chucho Valdés v souvislosti se svým koncertem v Přerově.

Chucho Valdés je znám také díky svému působení v nejvýznamnější kubánské jazzové sestavě Irakere, kterou jako klavírní lídr založil v první polovině sedmdesátých let. V Irakere mimo jiné působili i trumpetista Arturo Sandoval nebo saxofonista Paquito D’Rivera. Jeho současná kapela The Afro Cuban Messengers hraje ve složení Lázaro Rivero (basa), Juan Carlos Rojas (bicí), Yaroldy Abreu Robles (perkuse), Dreiser Durruthy Bombalé (batás, zpěv), Reinaldo Melian (trumpeta), Carlos Miyares (tenor saxofon) a Mayra Caridad Valdes (zpěv).

Na koncertě se můžeme těšit na ukázky z poslední desky Chucho’s Steps, která je rovněž tributem významným jazzovým muzikantům, jako jsou The Marsalis Family, Joe Zawinul nebo John Coltrane. Na jaře navštívil Valdés Evropu za účelem turné ke společné nahrávce s Omarou Portuondou, havanskou zpěvačkou, kterou proslavil především ansámbl Buena Vista Social Club. Je držitelem neuvěřitelných osmi ocenění Grammy, přičemž poslední obdržel právě v letošním roce za své již zmiňované album Chucho’s Steps. Kubánská jazzová ikona se může pochlubit mnoha čestnými doktoráty a dalšími prestižními oceněními. Od roku 2006 je velvyslancem dobré vůle Organizace pro výživu a zemědělství při OSN.

Předprodej vstupenek: Městský dům Přerov, Kratochvílova 1, Přerov, tel.: 581 290 311, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Změna programu vyhrazena.

Cena vstupného: číslované sedadlo čt 300,- Kč, pá + so 350,- Kč, na stání 150,- Kč/den, cena festivalové permanentky 750,- Kč

Partneři festivalu: město Přerov, Olomoucký kraj, Holding SYNOT, Precheza a.s.

PROGRAM XXVIII. ČESKOSLOVENSKÉHO JAZZOVÉHO FESTIVALU

19. - 22. 10. 2011 MĚSTSKÝ DŮM PŘEROV, VELKÝ SÁL

Středa 19.10.2011 - od 19:30

Karel Vlach 100 (CZ)

Felixír (CZ)

Čtvrtek 20.10.2011 - od 19:30

Koncert na počest Pavlu Husičkovi (CZ)

Cachet Fusion feat. Sonny Emory (USA)

Pátek 21.10.2011 - od 19:30

Zuzana Lapčíková Kvintet (CZ / SK)

Al Di Meola - New World Sinfonia (USA)

Sobota 22.10.2011 - od 19:30

Jazzonance (SK)

Chucho Valdés & The Afro Cuban Messengers (CUB)

UVÍTÁNÍ NÁVŠTĚVNÍKŮ – vždy před hlavními koncerty od 18:45 ve foyeru Městského domu

Jazz Base (CZ) feat. Lázaro Cruz (CU / KM)

AFTER PARTY - vždy po hlavních koncertech - předsálí Městského domu

AghaRTA Gang - Petr Kroutil, Slávek Janda, Vít Švec, Ivan Doležálek, Wimpy Tichota, Ondřej Kabrna, Boris Urbánek, Imran Musa Zanghi, Michal Hejna a další (CZ)

odkazy

Československý jazzový festival Přerov

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.