pondělí, 4. červen 2007

Balzar nahrával s Abercrombiem

Napsal(a) 

Trio Roberta Balzara nahrálo novou desku s Johnem Abercrombiem. Zatím je ve fázi mixáže, ale vyjít by měla ještě letos.

Americký kytarista byl Balzarovi vždy něčím blízký, poprvé ho viděl živě na Bratislavských jazzových dnech roku 1984 a od té doby ho intenzivněji sleduje. K současné spolupráci došlo víceméně shodou náhod. "Když mi loni Miroslav Vitouš řekl, že budou hrát v duetu s Johnem v Praze, tak jsem se ho zeptal, jaká je šance nahrát s ním desku. Miroslav nejen domluvil Johna, ale ještě nám přišel pomoct do studia," říká Balzar.

Nahrávání probíhalo dva dny, jeden den byl vyhrazen na zkoušení. Album bude zahrnovat pět Balzarových skladeb, tři Abercrombieho kompozice a jeden jazzový standard. "Jsem moc rád, že se podařilo natočit plnohodnotný kvartet, nešlo mi o to, aby na desce exhibovala nějaká světová hvězda v několika sólech. Byl jsem zvědav, jak naše trio obstojí a jak John přistoupí k našim skladbám. Ale byli jsme překvapeni, s jakým nadšením a entusiasmem s námi nahrávání sdílel."

Jak bude znít výsledek? Od poslední desky Overnight (2005) se prý hodně změnilo. "Myslím, že je vše stále v pohybu, trio hraje jinak, každý hráč se vyvíjí, skladby jsou jiné. Muzikanti, kteří tu nahrávku slyšeli, se shodují, že zní (a to nejen zvukově, ale i koncepčně) velmi podobně jako desky labelu ECM," míní Balzar. Projekt by prý rád představil i živě.

Petr Vidomus

V Harmonii zakotvil na podzim 2004, kdy si jej na základě reportáže z francouzského jazzového festivalu vybrala jako svou náhradu Petra Konrádová (Petro, díky!). Stal se editorem jazzové rubriky časopisu, což znamená, že pro vás vybírá ta nejzásadnější témata, která hýbou světem tohoto žánru, dohlíží na kvalitu článků a v neposlední řadě sám píše. Do jeho textů se může promítat láska k sociologii, Francii a jazzrocku 70. let. Mimo to má rád dobré víno, cestování a fotografii. Můžete jej znát také coby hlas stanice ČRo Jazz.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.