
Vlasta Reittererová
Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“
Vzpomínka na holocaust - Česká, nizozemská a americká komorní hudba dvou generací
20. červen 2011Dvacáté století prošlo dvěma ničivými světovými válkami. Ve druhé z nich překročilo lidmi páchané násilí všechny dosud myslitelné hranice, ze světa však tím nevymizelo. Historie je prý učitelkou života, ale školní vědomosti se z paměti vytrácejí.
Hans Pfitzner, Siegfried Wagner - Koncert pro housle h moll op. 34, Koncert pro housle
30. červen 2011Dějiny hudby pro každý den - data a fakta 6
11. červenec 2011Žádné ze stylových období nelze přesně ohraničit. Vývoj neprobíhal všude stejně a jeho proměny se různily i v rámci jednotlivých uměleckých druhů. V doznívajícím baroku se ve Francii vytvořil sloh jen několik desetiletí trvajícího rokoka, jehož název byl odvozen z architektury a výtvarného umění...