Jiří Teml

Jiří Teml

Skladatel, rozhlasový dramaturg a producent. Od konce 70. let se orientoval na Novou hudbu. Soustředěným studiem nejnovějších proudů soudobé tvorby, zejména tzv. polské školy, dospěl autor k novému estetickému názoru a změnil uměleckou orientaci. Značně zvýraznil barvitost svého projevu, zdůraznil jeho invenčnost a uvolnil prostor pro osobitý styl. Nepomíjitelnou linií Temlovy tvorby jsou skladby vokální. Autor nezřídka vychází z folklórní základny, stylizuje výrazné prvky lidové melodiky a rytmu, dává vyznít přirozené zpěvnosti a prostému ladění textových předloh, které jsou většinou převzaty z lidové poezie. Za mnohé získal ceny a ocenění. V roce 1972 byla jeho Fantasia appassionata pro varhany oceněna v soutěži Českého hudebního fondu a zařazena jako povinná skladba na Pražské jaro. Intenzivně se také věnuje českému folklóru, pravidelně spolupracuje s lidovým souborem plzeňského rozhlasu na vokálních i instrumentálních úpravách lidových písní a tanců.

Nestárnoucí Zdeněk Šesták

8. prosinec 2020
Nestárnoucí Zdeněk Šesták

Se skladatelem, muzikologem a dobrým člověkem Zdeňkem Šestákem, který 10. prosince 2020 oslaví své pětadevadesátiny, se znám od 80. let minulého století, kdy jsem po předchozím působení v Plzni nastoupil do tehdejšího Československého rozhlasu jako hudební dramaturg. Pro hudbu zapálený, pracovitý, mimořádně vzdělaný a skromný autor mi byl velkým vzorem, oporou a pomocí při mém seznamování se s pražským hudebním životem. Téměř denně jsme se večer setkávali na koncertech zejména české soudobé hudby s jejími tvůrci a interprety.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.