Alexandra Ivanoff

Alexandra Ivanoff

Americká novinářka a bývalá členka San Francisco Opery; po osmi letech v Istanbulu nyní žije v Budapešti, kde píše pro New York Times, Hungary Today a Papageno.hu. Od roku 2015 vyšly její recenze na Musical America (2011-12), Bachtrack (Londýn) a Arts Review Europe. V Istanbulu psala pro časopis Time Out Istanbul (2008-2014) a největší turecký deník vydávaný v angličtině, Today's Zaman (2009-2016). Píše o světových premiérách nových děl v oblasti vážné hudby, jazzu, opery, současného tance a hudebního divadla, jakož i o vernisážích výstav a festivalů; vede také rozhovory s hudebníky, umělci, kurátory a řediteli kulturních institucí. Je absolventkou Yale University a Eastman School of Music (New York).

Ligeti jako věčný outsider

15. červen 2023
Ligeti jako věčný outsider

Letošní jaro v Budapešti rozkvetlo ve znamení oslav nedožitých 100. narozenin jednoho z nejslavnějších maďarských skladatelů, Györgyho Ligetiho (28. května). Rozsáhlá škála jeho děl, komponovaných od doby jeho dospívání až do jeho smrti v roce 2006, je jakýsi cirkus stylů, z nichž většina provokuje převládající ortodoxii. Když režisér Stanley Kubrick použil čtyři Ligetiho skladby ve filmu 2001: A Space Odyssey, a další skladby ve filmech The Shining a Eyes Wide Shut, stala se skladatelova hudba součástí hlavního proudu.

Peter Valentovič vedl Slovenskou filharmonii ve významném debutu

Koncert Slovenské filharmonie 3. března v Bratislavě recenzovala v maďarské a anglické publikaci Papageno americká novinářka Alexandra Ivanoff, která žije již osm let v Budapešti. Z angličtiny přeložila Mirka Zemanová.

Budapešť udržuje hudbu naživu, jak se jen dá. Krize, nebo bezprecedentní příležitost?

„Právě jsem zrušil pronájem své kanceláře,“ řekl mi 29. března v telefonickém rozhovoru David Zsoldos, majitel multifunkční umělecké firmy Papageno, založené v roce 2012. David je jedním z majitelů nebo ředitelů různých uměleckých organizací v Budapešti, kde žiji již několik let, kteří mi poskytli rozhovory pro tuto reportáž. Za posledních osm let spolupracoval s různými uměleckými organizacemi v Maďarsku a vytvořil mediální podnik střední velikosti, který vydává a vysílá hudbu, a organizuje a propaguje různé programy. Jak však nyní konstatuje, „můj zdroj příjmů se zhroutil a zbývá jen 10 %.“ Nicméně Papageno dosud vysílá na svých stránkách místní vystoupení.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.