Jana Franková

Jana Franková

Mezinárodní letní škola staré hudby slaví 35 let

Již po 35. se letos v červenci uskutečnila Mezinárodní letní škola staré hudby. Po prvních čtyřech ročnících, které se konaly v Kroměříži, se ještě v předrevolučním létě 1989 škola přesunula do Valtic, s jejichž prázdninovou atmosférou je dodnes neodmyslitelně spjata. Od svého založení Společností pro starou hudbu, z popudu Miroslava Venhody, prošly tyto kurzy historicky poučené provozovací praxe staré hudby velkým vývojem, který odrážel vývoj na poli staré hudby v Československu a později České republice a zároveň do něj přímo zasahoval. Množství tamních studentů se pro specializaci ve staré hudbě rozhodlo právě díky valtické škole. Za všechny jmenujme například Janu Semerádovou, která na školu jezdila každoročně od dětství, a setkání s tamními lektory ji přivedlo k zájmu o barokní traverso. Později se vrátila také jako lektorka.

Corina Marti: Má interpretace je prý romantická, ale já to považuji za kompliment

U příležitosti příprav koncertu a natáčení nového CD vycházejícího z výzkumu muzikologa Jana Ciglbauera k hudebnímu životu na pražské univerzitě na přelomu 14. a 15. století, přijela do Prahy v září loňského roku uznávaná pedagožka, badatelka a interpretka středověké hudby Corina Marti, aby spojila své síly se Scholou Gregorianou Pragensis pod vedením Davida Ebena.

Nový objev v Hudebním salonu Café crème

Jubilejní 70. koncert Hudebního salonu Moniky Knoblochové s název Café crème, který již několik sezon posluchačům zpříjemňuje nedělní večery v pražském kostele sv. Vavřince, se tentokrát rozezněl v témbru barokního violoncella. Na sklonku listopadu zde v obnovené premiéře zazněly skladby dosud opomíjeného skladatele, jehož znovuobjevení se dlouhodobě věnuje violoncellista Libor Mašek, který program koncertu koncipoval i s rozhledem interpretoval.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.