čtvrtek, 16. květen 2019

ZUŠky celé země opět vyjdou do ulic, hrát se bude na nádražích i v domovech důchodců

Napsal(a) 

 , foto Zdenka Hanáková foto: Zdenka Hanáková

Poslední květnový a první červnový den bude letos opět patřit ZUŠkám. Více než čtyři stovky základních uměleckých škol se zapojí do celostátního happeningu ZUŠ Open. Uměním ožijí parky, zámky či kostely, ale i vlaková nebo autobusová nádraží. Děti zamíří na řadě míst i do domovů důchodců či mateřských a základních škol. Do jednotlivých akcí se zapojí řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů.

Je úžasné vidět 420 zapojených škol a mnoho společných projektů napříč uměleckými obory. ZUŠky opět předvedou, že jsou nepřehlédnutelnou líhní umělecké kreativity, podělí se o radost z umění a představí  mnoho mladých talentů. Držím všem malým umělcům palce, pedagogům děkuji za neúnavné předávání inspirace a přeji jim zaslouženou radost z realizovaných projektů,” říká patronka ZUŠ Open Magdalena Kožená. Projekt opět podpoří i další výrazné osobnosti napříč uměleckými obory. Na pozvání Kožené přijali roli garantů za jednotlivé obory Alice Nellis, Maxim Velčovský a Jan Kodet.

, foto Jiří Sláma foto: Jiří Sláma

Magdalena Kožená se do programu opět osobně zapojí. Její první zastávkou bude Karlovarský kraj, kde dopoledne společně s Davidem Marečkem zahájí celý happening na Mlýnské kolonádě. Dále povede cesta Magdaleny Kožené do Plzeňského kraje, kde v krajském městě zahájí odpolední program na pódiu na náměstí Republiky a společně s dětmi zazpívá. Svou cestu zakončí v Jihočeském kraji konkrétně v Českých Budějovicích, kde za doprovodu dechového orchestru uzavřou pěvecké sbory ze ZUŠek kraje svůj celodenní program.

Základní umělecké školy navštěvuje zhruba čtvrt milionu dětí a každoročně přibývají. „Češi mají být na co hrdí, protože tuzemské základní umělecké školy patří již půl století k evropské špičce. Zatímco v ostatních evropských zemích hrají děti výborně na nástroje jen na vrcholové úrovni, v Česku jsou vynikající i průměrní žáci,“ říká prezidentka Asociace základních uměleckých škol Jindřiška Kudrlová.

V rámci ZUŠ Open se letos představí na Pražském jaru první absolventi dalšího projektu NF Magdaleny Kožené – stipendijního programu MenART. Prostor stipendistům a mentorům MenART dá ve svém programu v červnu i Smetanova Litomyšl. Kompletní program, včetně akcí, které se konají ve vašem městě, najdete zde.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.