neděle, 21. září 2014

"Změňte pohled na klasiku," volají v Brně!

Napsal(a) 

Pohled Leoše Janáčka Pohled Leoše Janáčka

Dvacátý ročník Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně začíná právě dnes. Pořadatel soutěže, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, přivítá letos nad dvě stě soutěžících z celého světa. Jubilejní ročník také poprvé představí nové soutěžní obory, jimiž jsou flétna a klarinet. Všechna soutěžní kola, konající se v koncertním sále Hudební fakulty JAMU a v Divadle na Orlí, jsou veřejná.

To, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších akcí svého druhu, dokazuje kromě dvacetiletého trvání i letošní rekordní počet přihlášených uchazečů. Z bezmála čtyřiceti zemí celého světa se do Brna sjede nad dvě stě mladých hudebníků. Jubilejní dvacátý ročník představí poprvé v historii soutěže obory flétna (82 soutěžících) a klarinet (128 soutěžících).

„Vedle soutěže při festivalu Pražské jaro se jedná o druhou nejvýznamnější akci svého druhu v tuzemsku,“ zdůraznil prezident soutěže, profesor Jindřich Petráš. Soutěž má podle něj v současné době nejvyšší parametry, které určují kvalitu podobných mezinárodních podniků. Je tříkolová a výběr repertoáru každého oboru zahrnuje vrcholná díla světových autorů.

Všechna soutěžní kola, jež probíhají v Divadle na Orlí (flétny) a v koncertním sále Hudební fakulty JAMU (klarinety) jsou veřejná. Závěrečný koncert se pak odehraje 26. září od 18:00 v Besedním domě. Vítěze soutěže doprovodí na koncertě laureátů orchestr souboru Ensemble Diversa, dirigovaný doc. Vítem Spilkou. Na soutěžní kola i závěrečný koncert zvou studenti hudebního manažerství, jež tvoří organizátorské jádro soutěže mimo jiné i krátkými vtipnými video pozvánkami, postupně zveřejňovanými na sociálních sítích.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.