čtvrtek, 13. září 2018

Zlatá Praha letos se Štefanem Margitou, Bohuslavem Martinů, Petrem Weiglem či Kafka Bandem

Napsal(a) 

Čím lidé žijí Čím lidé žijí

Pětapadesátý ročník festivalu Zlatá Praha startuje ve středu 19. září, a kromě tradiční přehlídky toho nejlepšího, co se ve světě natočilo o hudbě, tanci a divadle, nabídne večer Štefana Margity či hudebně-divadelní inscenaci Amerika od skupiny Kafka Band. Legendární Rusalka v podání Magdy Vašáryové s hlasem Gabriely Beňačkové uctí památku režiséra Petra Weigla. Návštěvníci mohou zažít také Den s hvězdami StarDance nebo protančit večery v Klubu Lávka.

„Letos se do soutěže přihlásilo 87 snímků ze 14 zemí světa a jsou mezi nimi skvosty i rarity. Vedle portrétů Franca Zeffirelliho, Leonarda Bernsteina, Eliny Garanči a baletů a oper, jako jsou Don Giovanni, Malá mořská víla či Fidelio a Louskáček, nás Švédský rozhlasový sbor zavede pětadvacet metrů pod zem, do prvního jaderného reaktoru Švédska, nebo baletní soubor CNC Ballet de Lorriaie na fotbalové hřiště,“ vysvětluje ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. Vedle sledování soutěžních snímků si mohou návštěvníci Zlaté Prahy užít i bohatý doprovodný program. Letos bude zahajovací večer patřit Štefanu Margitovi. Ten si k sobě ve středu 19. září pozve na Novou scénu hosty, jako jsou Hana Zagorová, Martin Chodúr, Miro Žbirka nebo sopranistky Kateřina Kněžíková a Simona Šaturová. Vystoupení bude také živě přenášet ČT art.

Čtvrteční program ožije v budově Themosu projekcemi šesti snímků s tematikou tance či klasické i moderní hudby. Nabitý den odstartuje show Best of 420 People, jež ukáže, co v kolektivu 420PEOPLE za posledních pět let vzniklo. Za účasti skladatelky Sylvie Bodorové uvidí diváci film Hudba je nejkrásnější dar a v 13:20 začne promítání koncertu konceptuálního alba Zámek skupiny Kafka Band. Odpoledne se návštěvníci mohou těšit na snímek České komorní zlato, jenž přiblíží, jak funguje souhra smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet, dokument o Miroslavu Vitoušovi či investigativní příběh Who has stolen the Boléro by Maurice Ravel? Večerní program pak bude ve Velkém sále patřit filmovému, televiznímu a divadelnímu režisérovi Petru Weiglovi, který letos zemřel. Na jeho počest se filmového zpracování Rusalky zúčastní herci a protagonisté, včetně Magdy Vašáryové, Gabriely Beňačkové a Milana Kňažka.

Premiéru televizního zpracování komorní opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí, která se ocitla v nejužším výběru nominací na cenu International Opera Award, uvidí diváci v pátek večer. Festival pak tradičně zakončí sobotní slavnostní předávání cen 55. Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha.

Čtyři festivalové dny lze strávit i aktivně. Páteční den roztanči piazzetu hvězdy tanečního pořadu StarDance, i s autogramiádou tanečních dvojic nové řady, v sobotu pak Zlatý den Zlaté Prahy nabídne bubenická a akrobatická vystoupení, koncerty různých žánrů, workshopy či ukázky repertoáru profesionálních baletních souborů. Klub Lávka se pak po dva večery a dvě noci stane dějištěm tančíren, kde se bude tančit například argentinské tango, salsa či bachata.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.