úterý, 26. leden 2021

Zkrácený salcburský Mozart Week odvysílá novou Mozartovu skladbu on-line

Napsal(a) 

Rollando Villazón, foto Andreas Hechenberger Rollando Villazónfoto: Andreas Hechenberger

Největší mozartovský festival Salzburg Mozart Week oslaví 265. narozeniny Wolfganga Amadea Mozarta zestručněným programem s předními interprety. Vybrané koncerty a světová premiéra „94 sekund nového Mozarta“ budou streamovány on-line.

Vzhledem k preventivním opatřením nebude možné provádět koncerty před živým publikem. Mozart Week tak redukuje program na pouhých pět dní v on-line formě. Začne 27. ledna, v den narozenin skladatele, podle něhož se jmenuje… „S důkladnou péčí jsme dále zestručnili upravený program a vydestilovali tak Mozart Week ve své podstatě a kvalitě odpovídající tomuto výjimečnému mozartovskému festivalu,“ uvádí intendant Rollando Villazón. I v omezeném programu přetrvává původní motto festivalu, které chce Mozarta představit jako skutečného musico drammatico v mollových skladbách hovořících o lásce a vášni.

Vystoupení letošního Mozart Weeku budou vysílány on-line na platformách myfidelio.at, vybrané koncerty budou dostupné i na dalších kanálech včetně medici.tv a Mezzo TV. Úvodní koncert 27. ledna, na němž vystoupí Keri-Lynn Wilson, Xavier de Maistre, Mathilde Calderini, Giulia Semenzato, Rolando Villazón, Luca Pisaroni a Mozarteum Orchestra, odvysílá televize arte concert. Kanál 3sat pak nabídne program Letters and Music 6. února, kdy na Mozartovy vlastní nástroje zahrají Emmanuel Tjeknavorian a Marie Sophie Hauzel.

Mozart Week 2021 mimořádně zahájí světová premiéra dosud neznámé Mozartovy klavírní skladby, v níž se představí klavírista Seong-Jin Cho. V rámci programu „94 sekund nového Mozarta“ zazní třídílné Allegro D dur K626b/16, jehož autograf získalo Mozarteum teprve nedávno od soukromého sběratele. Důkladná analýza ukázala, že tato „nová“ skladba byla napsána Mozartovou vlastní rukou přibližně v roce 1773, tedy když bylo skladateli sedmnáct let. Přenos i záznam bude k dispozici na webu DG Stage a nadace Salzburg Mozarteum.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.