čtvrtek, 8. říjen 2015

Zkoušky na Marketu Lazarovou vrcholí

Napsal(a) 

Hudba k po desetiletí oceňovanému a vyzdvihovanému filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová z roku 1967 zazní tento pátek 9. října na Strunách podzimu. Dílo geniálního skladatele Zdeňka Lišky, který odmítal opustit svět filmu, se tak poprvé představí v plné síle bez filmového plátna ve FORU Karlín.

Historicky první koncertní uvedení magické hudby k filmu filmů Marketa Lazarová se uskuteční v podání  Baborak Ensemble, Martinů Voices, operních pěvců Kateřiny Kněžíkové a Josefa Moravce. V rolích vypravěčů se představí Jana Štěpánková a Josef Somr. Událost inicioval skladatel Petr Ostrouchov, který dokázal získat od dědiců skladatele Zdeňka Lišky mimořádný souhlas k citlivým úpravám.

„Je to velké dobrodružství,“ říká Ostrouchov. „Partitura má kolem tři sta padesáti stran, hudba pokrývá celou délku filmu. Součástí partitury jsou totiž často i ruchy, například rolničky zvonící na saních, které vezou Marketu do kláštera.“ Ostrouchov proto využije umění šesti bubeníků. Speciální výzvou je nastudování pro pěvecký sbor, protože v kompozici hraje velkou roli magie lidského hlasu, modlení, šepot a deklamování liturgických textů.


Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.