středa, 26. září 2018

Život Zuzany Růžičkové připomene v New Yorku její dokument

Napsal(a) 

, foto archiv Zuzany Růžičkové foto: archiv Zuzany Růžičkové

27. září 2018, přesně rok od úmrtí prof. Zuzany Růžičkové, bude v New Yorku poprvé exkluzivně promítnut dokumentární film Zuzana: Music is Life, který měl světovou premiéru na loňském ročníku festivalu Zlatá Praha. Snímek Petera a Harriet Getzelsových mapuje osudy první dámy cembala a její vášně pro hudbu v průběhu dvou totalit pohnutého 20. století. Dokument s podtitulem „příběh o lásce, tyranii a Bachovi“ byl oceněn na festivalech ve Washingtonu a Los Angeles. Newyorská premiéra se bude konat v sálu Leonard Nimoy Thalia Theatre, součásti kulturního centra Symphony Space.

Snímek předkládá životní dráhu přední světové cembalistky a interpretky Bachova díla od mládí, kdy přežila hrůzy nacismu, jen aby se později stala „židovkou, která přinesla Bacha zpět do Německa“. Doma však musela čelit další hrozbě ve formě komunismu. Přesto dokázala obnovit zájem hudebního světa o cembalo a stejně tak jej okouzlit svými koncerty i první kompletní nahrávkou klávesového díla J. S. Bacha. Po revoluci pak společně s manželem Viktorem Kalabisem nadále pečovala o vysokou úroveň českého hudebního dění.

 

 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.