pondělí, 12. leden 2015

Zemřela ruská legenda Jelena Obrazcovová

Napsal(a) 

Ruská mezzosopranistka Jelena Obrazcovová zemřela ve věku 75 let.

Obrazcovová byla od roku 1964 sólistkou Velkého divadla v Moskvě a v následujících letech debutovala na scéně MET, La Scaly nebo Covent Garden. Nazpívala několik nezaměnitelných nahrávek, často po boku Plácida Dominga. Legendární se stala například inscenace Carmen Franka Zeffirelliho v La Scale s dirigentem Carlosem Kleiberem a Domingem. Kromě toho vydala více než 50 hudebních nosičů s nahrávkami ruských i světových autorů.

Obrazcovová se narodila v Petrohradě, v roce 1962 zvítězila na Světovém festivalu mládeže a studentstva v Helsinkách a na sovětské celosvazové soutěži mladých zpěváků M. I. Glinky v Moskvě a tím odstartovala svoji mezinárodní hvězdnou kariéru. Od roku 1999 organizovala v Petrohradě soutěž mladých zpěváků nesoucí její jméno.

V České republice naposledy vystoupila v roce 2011 na oslavách narozenin tenoristy Petera Dvorského v zahradě jaroměřického zámku, kde shrnula svoji kariéru: „Zpívala jsem pod nejlepšími režiséry, po boku nejlepších světových pěvců v mnoha zemích světa. Disponuji tedy velkými zkušenostmi, které chci předávat dál. Vedu mistrovské kurzy, pořádám soutěže. Vlastním divadlo, ve kterém pracuji se svými umělci.“

 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.