středa, 22. květen 2013

Zemřel Henri Dutilleux

Napsal(a) 

Henri Dutilleux Henri Dutilleux

(22. 1. 1916 - 22. 5. 2013)

Francouzský skladatel Henri Dutilleux dnes zemřel ve věku 97 let. Společně s Elliottem Carterem představoval Dutilleux generaci hudebníků s kořeny sahajícími do 19. století.

Henri Dutilleux studoval na konzervatoři ve francouském Douai. V roce 1938 vyhrál Prix de Rome, ale kvůli zuřící válce se nemohl studijního pobytu v Římě zúčasnit. V posledních válečných letech působil jako pianista, aranžér a pedagog, ale také dirigoval sbor v Pařížské opeře.

Henri Dutilleux Henri Dutilleux

Od roku 1945 do 1963 působil jako ředitel hudební produkce v Radio France a také jako profesor kompozice na Ecole Normale de Musique de Paris, v letech 1995 - 1998 komponoval v Tanglewood.

V roce 1946 se Henri Dutilleux oženil s francouzskou pianistkou Geneviève Joy a věnoval jí svůj oficiální Opus 1, Klavírní sonátu , která měla premiéru v roce 1948. Následovaly dvě symfonie (1951, 1959), které dodnes patří mezi skladatelovy nejhranější skladby. Díky skladbě Métaboles , kterou v roce 1956 premiéroval George Szell s Cleveland Orchestra, se Dutilleux proslavil i v Americe.

V dalších letech se věnoval především komorní hudbě (Ainsi la nuit ), ale například pro Isaaca Sterna zkomponoval Houslový koncert L’arbre des songes . Jeho poslední dílo, písňový cyklus Le temps l’horloge , nahrála Renée Fleming na svém posledním albu, za které získala cenu Grammy.

Michaela Vostřelová

Narodila se ve městě Bedřicha Smetany, první hudební vzdělání získala ve městě Bohuslava Martinů. Bakalářské studium hudební vědy v Olomouci ukončila prací o raném vokálním díle Martinů, brněnské magisterské studium jejím rozšířením pod vedením Miloše Štědroně. Písněmi, tentokrát Ebenovými a Schubertovými, završila i studium zpěvu na Pardubické konzervatoři pod vedením Hany Medkové. Badatelskou práci si vyzkoušela v Centru Bohuslava Martinů, pedagogickou v ZUŠ Ratibořická, novinářskou v Harmonii, kde se několik dobrodružných let učila, jak hudbu slyšet a jak o ní psát.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.