čtvrtek, 3. březen 2022

Výzva Kalabis100 oslaví výročí narození Viktora Kalabise. Podpoří koncerty i vědecké projekty

Napsal(a) 

Viktor Kalabis, foto archiv KRF Viktor Kalabisfoto: archiv KRF

Skladatel Viktor Kalabis by 27. února oslavil 99. narozeniny. Oslavu stého výročí jeho narození, které český hudební život čeká příští rok, chystá výzva Kalabis100. Pomocí příspěvků Nadačního fondu chce podpořit zájem o Kalabisovu osobnost a dílo mezi interprety i muzikology. Projekty je možné přihlásit do konce května.

Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové vyhlašuje projekt Kalabis100. Fond založený samotným skladatelem a jeho manželkou chce pomocí nadačních příspěvků podpořit projekty související s osobností a dílem Viktora Kalabise, jejichž realizace je plánována v sezonách 2022/3 a 2023/4. Výzva podpoří koncerty orchestrů, sborů, komorních souborů a sólistů například na cembalo, kterému Kalabis věnoval velké množství skladeb. Obrací se též na hudební vědce a publicisty, chce iniciovat muzikologický výzkum a vznik nových textů o Kalabisovi. Je otevřena všem zajímavým projektům, které pomohou výročí náležitě oslavit. Záštitu celému projektu udělil klavírista Ivo Kahánek, který pro Supraphon nahrál Kalabisovo kompletní dílo pro klavír a věnuje se propagaci skladatelova odkazu.

Návrhy projektů je možné podávat do 31. května 2022, o výběru podpořených akcí rozhodně Správní rada Nadačního fondu. Její předseda, muzikolog Aleš Březina, se na návrhy projektů těší: „Hudba 2. poloviny 20. století nemá na koncertních pódiích a v muzikologické literatuře dosud místo, které by odpovídalo jejímu rozsahu a významu. Oslavy 100. výročí narození Viktora Kalabise jsou po loňských oslavách Jana Nováka další výbornou příležitostí začít tento dluh systematicky splácet.

Oslavy skladatelova výročí začnou už letos v březnu velkolepým koncertem v katedrále sv. Jana v New Yorku. Zazní zde Kalabisova kantáta Canticum Canticorum, op. 65 v podání sboru a orchestru Musica Sacra, které vede dirigent Kent Tritle. Událost významně podpořila washingtonská The Viktor Kalabis and Zuzana Růžičková Foundation, sesterská organizace pražského Nadačního fondu.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.