úterý, 25. červen 2019

Významná výročí i víc nové hudby: Moravská filharmonie Olomouc vstupuje do éry Jakuba Kleckera

Napsal(a) 

Jakub Klecker, foto NDM Jakub Kleckerfoto: NDM

Moravská filharmonie Olomouc vstoupí do své 74. sezony poprvé pod uměleckým vedením dirigenta Jakuba Kleckera. Celou sezonou se bude prolínat téma umělecké inspirace. „Má spolupráce s Moravskou filharmonií byla v minulosti vždy velmi tvůrčí a přátelská. Napříč celým orchestrem je mnoho vynikajících instrumentalistů, kteří své hráčské kvality zúročují nejen uvnitř tělesa, ale také jako sólisté. Rád bych umělecky navázal na dlouholetou šéfdirigentskou éru pana dirigenta Petra Vronského, který orchestru vtiskl osobitý zvuk a kvality,“ uvedl Klecker.

Nejvýraznějším leitmotivem dramaturgie následující sezony, která vznikala již ve spolupráci s novým šéfdirigentem, je umělecká inspirace. „Při sestavování programu koncertů jsme zohlednili i významná výročí skladatelů, jakými jsou Beethoven, Martinů či Mahler, zařadili jsme však i aktuální témata,“ přibližuje dramaturgyně MFO Ivana Kalina Tabak. Vedle známých autorů a interpretů se olomoučtí posluchači mohou těšit například na vítěze letošního ročníku soutěže Pražského jara, hobojistu Martina Daňka, nebo evropskou premiéru skladby původem tchajwanské autorky Chihchun Chi-Sun Lee. Sólová vystoupení mladých olomouckých talentů v koncertní řadě Patriot pak zase doplňuje ryze tradiční repertoár, jako jsou díla klasiků Haydna, Mozarta, Beethovena a dalších.

 

„Program nové abonentní sezóny se sympaticky rozkošatěl a zahrnuje rovněž díla méně uváděná, ale nikoli méně zajímavá, než jsou tradiční repertoárové ‚hity‘. Dokonce se domnívám, že olomoucké publikum by ocenilo i častější uvádění modernějších děl, protože abonenti určitě nejsou tak konzervativní, jak se traduje,“ okomentoval programovou nabídku muzikolog, vysokoškolský pedagog, hudební skladatel a ambasador MFO prof. Jan Vičar.

Kromě stávajících koncertních řad připravuje MFO novinku, cyklus hudebních podvečerů pro nastávající rodiče. „Letošní nový cyklus pro nastávající rodiče je pro mě splnění dlouholetého snu. Nemůžeme vám sice pustit nejkrásnější hudbu – hlas vaší maminky, jak to dělám na olomouckém novorozeneckém oddělení, ale můžete si poslechnout vybrané krásné a intimní skladby,“ těší se na programovou novinku lékař a ambasador MFO MUDr. Lumír Kantor.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.