Výstava fotografií Jovana Dezorta Co odnesl čas připomene počátky hudební soutěže Concertino Praga

Uskuteční se v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci. Předtím byla uvedena na Staroměstské radnici v Praze. Autor za ni obdržel od Asociace profesionálních fotografů titul Osobnost české fotografie roku 2014. Výstava je obohacena o čtyřicet fotografií z mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga a jejího Jihočeského festivalu, který má každoročně zázemí v Jindřichově Hradci. Jovan Dezort byl od začátku soutěže v roce1966 třicet let jejím oficiálním fotografem.

Výstava je zaměřená především na záběry ze 60. až 90. let minulého století. Zobrazují úsměvně i vážně život lidí v Československu a také v zahraničí v nejrůznějších oblastech. Starší generaci připomenou osobnosti, dění, události a místa třeba už zapomenutá nebo neexistující. Pro mladou generaci možná vzbudí údiv, že se kdysi stála fronta u telefonní budky, v jakých autech se jezdilo, že se dalo naskakovat za jízdy do tramvají a jak se lišil životní styl proti dnešku.

Fotografie z Concertina Praga jsou milou vzpomínkou na začátky dnes už mnoha věhlasných umělců. Tenkrát jim bylo kolem patnácti let. Připomeňme houslisty Václava Hudečka, Čeňka Pavlíka, Shizuku Ishikawu, Pavla Šporcla, klavíristu Igora Ardaševa, hobojistku Janu Brožkovou.

Nelze opomenout, že dlouholetým předsedou poroty byl ředitel Pražské konzervatoře Václav Holzknecht, k doprovázejícím klavíristům patřili Petr Adamec a Stanislav Bogunia, k dirigentům, kteří mladé laureáty doprovázeli s orchestrem třeba Mario Klemens, Petr Vronský, Vladimír Válek. Dodnes se udílí nejlepšímu účastníku Cena Heleny Karáskové, zakladatelky soutěže. Podíl měli i skladatelé a svého času rozhlasoví hudební režiséři Otomar Kvěch a Viktor Kalabis s manželkou cembalistkou Zuzanou Růžičkovou.

Pavel Šporcl a Stanislav Bogunia, CP 1986, foto Jovan Dezort

Jihočeský festival CP kdysi trval čtrnáct dní, během kterých se uskutečnilo mnoho koncertů a také návštěv památek v jižních Čechách. Třeba velkým oddechovým zážitkem pro zahraniční účastníky bylo opékání buřtů u táboráku na louce zámku Červená Lhota. Na výstavě uvidíte alespoň zlomek z bohatého festivalového archivu Jovana Dezorta. Některé záběry mají po desetiletích premiéru.

Jovan Dezort (nar. 1934) se profesionálně věnuje fotografii šedesát let. Po studiu fotografie byl patnáct let fotoreportérem ČTK, následně pracoval v čas. Vlasta a Svět práce. Od roku 1984 je fotografem výtvarníkem ve svobodném povolání.

Na jeho tvorbě byla vyzdvihována pohotovost, bezprostřednost a originalita vidění, takže získal mnoho domácích i zahraničních ocenění. Nejvíce si považuje Zlatou pečeť na World Press Photo 1970 a Hlavní cenu v celosvětové soutěži Mír Vietnamu 1973 (vyhlášené Mezinárodní organizací novinářů) za reportáže ze života Vietnamců v době války.

Své povolání bere jako hobby. Říká: „Fotografie má úžasnou schopnost zastavit čas. Může nám připomenout dobu mládí, dění kolem nás, co jsme obdivovali a co už nenávratně není. Proto ji mám rád.“

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější