středa, 10. říjen 2018

Andreas Scholl přijede do Brna, s Czech Ensemble Baroque zazpívá Händelova Saula

Napsal(a) 

Andreas Scholl, foto Decca/James McMillan Andreas Schollfoto: Decca/James McMillan

Vrcholné oratorium Georga Friedricha Händela Saul zaznělo poprvé v Královském divadle v Londýně 16. ledna 1739. Přesně o 280 let později, 16. ledna 2019, bude mít v brněnském Besedním domě premiéru koncertní provedení Czech Ensemble Baroque s Adamem Plachetkou, Andreasem Schollem, sopranistkami Natalií Rubis, Kristýnou Vylíčilovou nebo polským tenoristou Krystianem Adamem.

Czech Ensemble Baroque pod vedením dirigenta Romana Válka provede oratorium také 30. července 2019 na zámku v Holešově. V produkci Hudebního festivalu Znojmo pak vznikne scénická podoba díla v režii Tomáše Pilaře, jejíž premiéra 25. července 2019 bude vrcholem jubilejního 15. ročníku festivalu. Reprízy následují 27. a 28. července 2019.

Händelovo tříaktové oratorium Saul na libreto Charlese Jennense dějově vychází z biblických událostí, konkrétně První knihy Samuelovy. Příběh Saula, prvního krále Izraele, vykresluje přerod přátelství a obdivu zamýšleného Saulova následníka Davida v závist a nenávist, která je nakonec příčinou zkázy velkého panovníka. V dramatu se objevují také mytické postavy čarodějnice z Endoru a ducha proroka Samuela, kterého čarodějnice vyvolá z mrtvých. Pro Händela typická velká sborová čísla patří k tomu nejdramatičtějšímu, co Händel napsal. Premiéra v Královském divadle v Londýně měla nevšední úspěch, proto bylo dílo uváděno i v dalších sezónách.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.